Neděle

23. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Covidová pandemie sílí, nemocnice v kraji hospitalizují 289 nakažených pacientů

30. 11. 2021

page.Name
„Je to katastrofa. Neodvedu si představit, jaké budou následky a co nás ještě čeká,“ kroutí hlavou v hradecké Atriu obyvatel města Jiří Komárek. Jeho slova potvrzuje aktuální situace sílící pandemie nákazy covid-19. Zabrat dostávají zejména zdravotníci.

Podle vedoucího tiskové odboru kanceláře hejtmana Dana Lechmanna ve všech nemocnicích v Královéhradeckém kraji se aktuálně léčí 289 pacientů s covidem-19, z nichž 55 vyžaduje intenzivní péči zdravotníků. Kromě toho nemocnice v posledních dnech zaznamenávají také zvýšenou zátěž na akutní péči nesouvisející s covidem-19.

Jak uvedl hejtman Martin Červíček, za posledních sedm dní v Královéhradeckém kraji přibylo přes pět tisíc nových případů nákazy covid-19. Oproti předchozímu týdnu je to o tisíc případů více, což se promítá v dalším nárůstu hospitalizovaných pacientů.  Díky našim zdravotníkům situaci v nemocnicích zvládáme, v posledních dnech ji ale komplikuje také nárůst zátěže na akutní péči, kdy přibývá infarktů, mrtvic a dalších hospitalizací nesouvisejících s covidem. Z toho důvodu je elektivní péče v nemocnicích nadále částečně omezena. Jaký bude další vývoj epidemie v regionu, se ukáže v příštích dnech,“ informoval hejtman.

S postupující pandemií se však zvyšuje zájem o očkování proti covidu-19. Za poslední týden se zde nechalo očkovat přes 18 tisíc lidí. Nemocnice tak navyšují očkovací kapacity a lidé mají nadále možnost očkování bez předchozí registrace na deseti místech. „Přestože je náš kraj z hlediska proočkovanosti nadále nad průměrem republiky, jsou oblasti, kde je proočkovanost populace pod průměrem. V těchto místech proto navyšujeme výrazněji očkovací kapacity tak, aby každý zájemce dostal termín co nejdříve,“ prozradil Červíček.

Jedním z takových míst je například Broumov, kde očkovací místo očkuje bez registrace tři dny v týdnu. „Se starosty obcí také znovu jednáme o možnosti mobilního očkování prostřednictvím očkovacího kamionu. Zvažujeme také obnovení očkovacího centra v hradeckém Obchodním centru Atrium, “ upozornil hejtman. Právě v Atriu se už v nedávné minulosti očkovalo. Do očkování v regionu se zapojilo také více jak 140 praktických lékařů, kteří v některé dny naočkují i 1500 zájemců. Jejich seznam je dostupný na www.kr-kralovehradecky.cz/praktici.

„Vážím si spolupráce praktických lékařů, kteří se zapojili do očkovací sítě a umožňují svým pacientům nechat se očkovat přímo v jejich ordinacích. Důležitou novinkou od nového roku bude očkování dětí, které připravujeme společně s dětskými praktickými lékaři a stejně jako u dospělých bude očkování možné přímo v ordinacích praktiků,“ dodal Martin Červíček.

Fakultní nemocnice Hradec Králové rozšířila kapacity očkovacího centra ve svém areálu. Kromě ambulancí v přízemí Pavilonu interních oborů bude očkování předem registrovaných ve vybraných pracovních dnech opět možné také v Pavilonu profesora Bašteckého. V kraji zdravotníci aplikovali zhruba 694 tisíc dávek vakcíny. Alespoň jednou se nechalo očkovat přes 331 tisíc osob starších 16 let, tedy 72 % celkové populace kraje starší 16 let.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: FN HK