Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Nové vedení Královéhradeckého kraje v mnohém pokračuje v nastaveném kurzu

14. 11. 2021

page.Name
Schválení koncepce zdravotnictví, tendr na osobní vlakovou dopravu nebo pokračování modernizace nemocnic. To jsou jen některé počiny rok fungujícího nového vedení Královéhradeckého kraje. Značnou část úsilí vynaložilo na řešení dopadů pandemie koronaviru, kraj byl na začátku roku jedním z nejzasaženějších v zemi.

Některým členům opozice vadí třeba změny v grantové politice kraje vůči obcím a spolkům nebo nákup elektrické energie pro krajské organizace. Kraj vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

„Současná koalice převzala vedení kraje v době zhoršující se epidemie covidu-19. Během několika následujících měsíců se nemoc rozšířila mezi většinu populace a náš kraj byl jedním z nejvíce zasažených regionů ČR. Zdravotníci denně bojovali o lidské životy a v jednu chvíli jsme se dotkli stropu, když naše nemocnice již nezvládaly nápor nově hospitalizovaných a museli jsme pacienty převážet mimo kraj,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Nadějí, že současnou vlnu epidemie kraj zvládne lépe, je podle něj vysoká promořenost a také nadprůměrné očkování proti covidu-19. Nyní je očkovaných více než 71 procent obyvatel kraje starších 16 let. Předchozí hejtman a nyní opoziční zastupitel Jiří Štěpán (ČSSD) by současnou krajskou vládu ohodnotil známkou tři. Za neúspěch označil změny v grantové politice kraje vůči malým obcím a vůči spolkům a organizacím.

„To se rozhodně nepovedlo. Osekání dotačních prostředků o 90 až 100 milionů korun je facka do tváře těch, kteří dobrovolnicky pracují pro druhé a aktivně zlepšují podmínky pro život v našich obcích a městech. Další velký problém je nezvládnutí nákupu elektrické energie po krajské organizace," uvedl Štěpán.

Upozornil také na „očkovací kauzu“ radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) a na aktivity bývalého uvolněného předsedy výboru pro dopravu Aleše Dohnala (Piráti). Fink nechal při zahájení vakcinace proti covidu-19 přednostně očkovat svoji manželku. Dohnal byl v roce 2019 odsouzen za maření úředního rozhodnutí a podle České televize to veřejnosti a Pirátské straně zatajil. Dohnal v červenci na funkci rezignoval, krajským zastupitelem zůstal.

Co se týče personálních změn v krajských organizacích po volbách, tak podle dostupných informací nebyly rozsáhlé. Jednou z nejvýraznějších byla změna ve vedení Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Loni v prosinci dozorčí rada holdingu tvořená zástupci vládnoucí krajské koalice odvolala předsedkyni představenstva holdingu Ivanu Urešovou. Ve funkci ji nahradil místopředseda holdingu Marian Tomášik, který již byl předsedou představenstva před Urešovou.

Podle vedení kraje holding pod vedením Urešové nenaplnil očekávání, která mělo. Pod holding spadají krajské nemocnice. Kraj je má v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Nové vedení kraje v mnohém pokračuje v nastaveném kurzu. V kraji dříve vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Současný hejtman a senátor Červíček v minulé krajské vládě zastával pozici prvního náměstka hejtmana pro dopravu a silniční hospodářství.

Kraj například letos v září po několika měsících jednání uzavřel smlouvu s Českými drahami na osobní železniční dopravu v následujících deseti letech. Hodnota tendru je 9,3 miliardy korun, smlouva začne platit letos v prosinci. Výběr drážních dopravců kraj zahájil v roce 2019. Nové vedení kraje pokračuje v modernizaci krajských nemocnice. Kraj chystá projekt druhé etapy stavby nemocnice Náchod asi za 580 milionů korun, loni v září dokončil první etapu za 1,4 miliardy korun bez DPH.

V přípravě je také velká investice do modernizace rychnovské nemocnice, která je v regionu, kde pokračuje rozvoj průmyslové zóny Solnice - Kvasiny a kde je i závod Škoda Auto. Celkové náklady na modernizaci rychnovské nemocnice kraj odhaduje na 865 milionů korun, dotace státu by měla činit 300 milionů korun. „Nedávno dokončená oprava pláště nemocnice v Rychnově nad Kněžnou bude pokračovat příští rok dostavbou a modernizací za 865 milionů korun,“ sdělil Červíček.

Příslib financí na stavbu nových operačních sálů získala také nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově bude brzy hotová rekonstrukce laboratoří a transfúzního oddělení. Velké investiční plány na nadcházející období pomůže kraji uskutečnit letos smluvený úvěr 1,2 miliardy korun, který poskytne Česká spořitelna. Do roku 2026 kraj plánuje také investici více než dvě miliardy korun do sociálních služeb.

ČTK
Foto: Hynek Šnajdar