Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Opatření v boji proti covidu se zpřísňují, testy už neuhradí zdravotní pojišťovny

1. 11. 2021

page.Name
Chcete si udělat PCR nebo antigenní test? Až na výjimky si ho budete muset uhradit. Chcete jít do hospody na pivo? Provozovatelé budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. To je pouze část zpřísnění opatření, které budou ode dneška platit v celé republice včetně Hradce Králové a Královéhradeckého kraje.

Preventivní testy na nákazu covid-19 už nebudou hradit zdravotní pojišťovny. Výjimkou budou děti do 18 let, dále lidé s příznaky, jež na test pošlou lékaři či hygiena, nebo ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů a lidé plně očkovaní či po první dávce. Výše ceny testů je maximálně 814 korun za PCR test a 201 korun za test antigenní. 

Mění se rovněž délka platnosti testů. PCR testy místo původního týdne se zkracují na tři dny a antigenní test místo tří dnů na jeden den. Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti, ani test nebo doklad o prodělané nemoci při návštěvách restaurací nebo zájmových kroužků.

Kdo přijde do restaurace a baru, musí počítat s tím, že ho v podniku provozovatel zkontroluje, zda má potvrzení o bezinfekčnosti. To zahrnuje potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. Žáci se budou kontrolovat v okresech, kde je nejhorší epidemická situace. Neočkovaní učitelé budou muset nosit při výuce respirátory.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: FN HK