Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Případů s covidem přibývá! Nemocnice navyšují očkovací i testovací kapacity

18. 11. 2021

page.Name
Covidová pandemie den za dnem sílí. Dnes bylo v České republice potvrzeno více než 14 tisíc případů a také v Královéhradeckém kraji v tomto ohledu přituhuje. Rostou nejen počty nakažených, ale zvyšují se i počty hospitalizovaných pacientů. V nemocnicích se proto v sobotu a v neděli rozšíří očkovací a testovací kapacity.

Podle hejtmana Martina Červíčka se zvyšujícími se čísly nově nakažených osob stoupá také tempo očkování proti koronaviru. „Počty zájemců o očkování rostou a proto přistupujeme k rozšíření očkovacích kapacit v krajských nemocnicích, ve kterých budou zdravotníci očkovat o nadcházejícím víkendu,“ řekl.

V sobotu to bude v nemocnicích v Náchodě, Jičíně a Trutnově, v neděli v  Rychnově nad Kněžnou, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem. Fakultní nemocnice v Hradci Králové bude očkovat v průběhu celého víkendu. Informace o ordinačních hodinách očkování nemocnice zveřejní na svých webových stránkách.

Tato zdravotnická zařízení také posilují i víkendové kapacity na PCR testy. V nemocnicích v Náchodě a Trutnově je možné se nechat otestovat v sobotu i v neděli, v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou v neděli. Běžná denní kapacita testů se nyní pohybuje do 1600 vyšetření s možností navýšení kapacity zhruba na 2000 odběrů denně. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové testování bude probíhat po celý víkend.

Aktuálně je v Královéhradeckém kraji alespoň jednou očkováno přes 70 procent populace starší 16 let. K 17. listopadu zdravotníci podali celkem 667 657 dávek vakcíny, z toho 30 080 třetí, tak zvaně posilující dávky. Většina zájemců o očkování využívá možnost registrace přes rezervační systém a zhruba 10 procent se do očkovacích míst dostaví bez registrace.

Nemocnicím však zájem o očkování přes registrační systém umožňuje rychleji zareagovat a podle zájmu více rozšiřovat ordinační hodiny pro očkování, nicméně opakovaně upozorňujeme, že se lze nechat očkovat i testovat bez nutné registrace. Do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 146 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu. Seznam spolu s kontakty na ordinace aktuálně očkujících praktiků naleznete na www.kr-kralovehradecky.cz/praktici

V Královéhradeckém kraji přibylo za úterý a středu 1165 nových případů nákazy covid-19 a průměrný týdenní počet nakažených neustále roste. Pro srovnání se od začátku měsíce do 17. listopadu v kraji nakazilo 5521 lidí a za stejné období v říjnu 295 lidí. Nyní je nejhorší situace na Hořicku a Hradecku.

V souvislosti s nárůstem nových případů nákazy stoupá počet hospitalizovaných. Ve všech nemocnicích v Královéhradeckém kraji se s covidem léčí 106 pacientů a z toho 23 leží na jednotkách intenzivní péče, ale tato čísla se průběžně mění,“ uvedl radní Zděněk Fink odpovědný za krajské zdravotnictví.

V celém regionu platí plošný zákaz návštěv v nemocnicích. Ty průběžně navyšují počty covidových lůžek, částečně omezují některou neakutní péči a připravují se na další nárůst hospitalizovaných. V Rychnově nad Kněžnou a v Trutnově vypomáhají na covidových odděleních, na odběrových a očkovacích místech nemocnic celkem čtyři vojáci a od 22. listopadu bude mít čtyři vojáky také k dispozici náchodská nemocnice.

V pobytových sociálních službách v Královéhradeckém kraji má covidová situace rostoucí trend, není však nikterak dramatická. V současné chvíli je 19 klientů a 12 pracovníků pozitivních. Hygienická opatření jednotlivá zařízení zpřísňují tak, aby se co nejvíce minimalizovalo riziko rozšíření nákazy.

Aktuálně jsou zákazy návštěv v zařízeních: Domov pro seniory Pilníkov, Dědina Opočno, GC Týniště nad Orlicí – u posledních dvou se jedná o doporučení hygieny z důvodu výskytu nákazy. Od pátku 19. listopadu je zákaz návštěv v Domově U Biřičky v Hradci Králové.

V tuto chvíli však plošný zákaz v těchto zařízeních nezvažujeme, protože přerušení osobního kontaktu s rodinnými příslušníky klienty velmi negativně ovlivňuje. Jednotlivá zařízení si upravují režim návštěv tak, aby riziko přenosu nákazy co nejvíce minimalizovaly. Vše se dále bude řídit podle aktuálního vývoje epidemie,“ dodal hejtman Červíček.

Ve školách a školských zařízeních zřizovaných Královéhradeckým krajem je k dnešnímu dni evidováno: 64 pozitivních žáků, 423 žáků v karanténě,17 pozitivních pedagogů a šest pedagogů je v karanténě. Do všech škol a školských zařízení v kraji hasiči rozvážejí antigenní testy. Celkem je distribuováno 69 100 testů, z toho nejvíce v rámci okresu Hradec Králové (19 425) a nejméně do okresu Rychnov nad Kněžnou (9625).

(hyš-ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto FN HK