Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

ANKETA: Jaké přínosy očekáváte od otevření nového úseku D11?

15. 12. 2021

page.Name
Už v pátek 17. prosince se otevírá nový dálniční úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Téměř 23 nových kilometrů na dálnici D11 by mělo výrazně ulevit zejména obcím ležících u současné silnice I/33.

Po dvou a půl letech od začátku výstavby se už zítra otevře dálniční úsek z Hradce Králové do Jaroměře. Jaká očekávání se s otevřením nové dálnice pojí, ukazují i odpovědí respondentů v naší anketě. 

Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje

Pro náš region je klíčové, aby dopravní infrastruktura byla nejen modernizována, ale aby byla i dobudována. Prodloužení dálnice D11 do Jaroměře je pro kraj bezesporu velmi významnou stavbou. Dálnice velmi prospěje řidičům, kteří jezdí mezi Hradcem a Náchodskem či Trutnovskem a uleví silnicím 1. třídy i dalším silnicím, které patří pod správu kraje. Všichni si od toho slibujeme zlepšení bezpečnosti i plynulosti dopravy. Teď budeme dál netrpělivě vyhlížet to, až se podaří dálnici dokončit až ke státním hranicím s Polskem. Kromě D11 mě těší posun i u dalších dopravních staveb v regionu, jako je třeba D35 mezi Hradcem a Jičínem. Minimálně úsek okolo Hořic už je opravdu na spadnutí.

Pavel Štěpán, obchodník

Dostavba dálnice do Polska snad výrazně pomůže již tak přetížené dopravě v HK. Věřím, že odvede z města hlavně část nákladní dopravy, kvůli které se stává město hlavně v odpoledních hodinách neprůjezdné. Přes Hradec vede jeden z hlavních tahů do Polska a tak by se mohla částečně snížit i osobní přeprava ve městě.

Tomáš Peterka, manažer komunikace ČRo HK

Přínos dostavby dálnice D11 bude jistě nesmírný pro obyvatele měst na trase Hradec Králové - Náchod, ovšem pochopitelně až po dostavbě trasy Jaroměř - Královec. Současná situace bude dle mého soudu možná problematická na prozatímním konci komunikace v Jaroměři a Náchodu zatím jistě neuleví. Stejně tak neuleví obcím v Polsku od Kudowy Zdrój až po Wróclaw. Vzhledem k tomu, že na polskéstraně hranice v Lubawce je již stavba dokončena, měly by nyní zainteresované orgány na české straně napřít všechny síly k dobudování posledního úseku, což by v důsledku mohlo znamenat, že by se nemuselo přikročit k vybudování obchvatu Náchoda. Budu nám držet palce, aby byla trasa Jaroměř - Královec dokončena už v roce 2026, což předpokládají optimistické prognózy.

Pavel Mohelník, centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje

Hlavní přínos vidím ve snížení dopravní frekvence jak na silnici č. 35 v úseku Hradec Králové – Jaroměř, tak i uvolnění dopravy v samotném krajském městě, pokud bude doprava směrem Hradec Králové – Holice svedena už také u Holic na nový úsek D35. Největší užitek vidím ve snížení nehodovosti na silnici č. 35 a zvýšení bezpečnosti občanů žijících v obcích na této silnici a také občanů a cyklistů v krajském městě.

Pavlína Springerová, zastupitelka a prorektorka UHK

Pro mě byla dostavba úseku dálnice D11 významná i z toho pohledu, že Univerzita Hradec Králové spolupracovala s dalšími institucemi na záchranném archeologickém výzkumu. Tím celý projekt zároveň přispívá i k poznání naší historie a kultury. Samozřejmě důležitější je aspekt budoucí z hlediska toho, že naše země snad brzy dožene zpoždění a splní svůj závazek ohledně dopravního propojení s Polskem. A pro Hradec tím bude naplněn jeden z prvních kroků, že se stane příjemným městem také z pohledu dopravy, protože stávající
dopravní infrastruktura už není vyhovující. Úseky dálnice D11 a D35 rovněž přispějí k tomu, aby se Hradec stal normálně fungující i v rámci druhého městského okruhu.

redakce@salonkyhk.cz