Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Dvě podezření na omikron v regionu, podle hygieniků není šíření komunitní

16. 12. 2021

page.Name
Podle stanoviska Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) se v České republice i přes malý počet prokázaných případů koronavirové varianty omikron šíří komunitně. Skutečných případů jsou prý v zemi stovky. Podezření na dva případy se nyní objevily i v Královéhradeckém kraji, hygienici však uvedli, že ke komunitnímu šíření této varianty aktuálně nedochází.

„Čekáme na výsledky sekvenace vzorků,“ sdělila dnes mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Omikron je podle odborníků nakažlivější než předchozí varianty a je potřeba nastavit takové krizové řízení a rozhodování, které má odpovídající rychlost a flexibilitu. Skupina MeSES považuje za nutné prodloužení nouzového stavu, který vláda v demisi vyhlásila na 30 dní na konci listopadu.

Epidemie covidu-19 v kraji i nadále slábne. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 789, v úterý 808, před týdnem ve středu 943. V posledních dnech se v regionu také snižuje obsazenost covidových lůžek v nemocnicích.

V mezitýdenním srovnání sedmidenní incidence ve čtyřech z pěti okresů v kraji klesla. Nákaza v kraji se nejvíce šíří v okresech Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Na Hradecku za posledních sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel zhruba 928 nákaz oproti 1179 před týdnem. Na Rychnovsku podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 899 nakažených, před týdnem zhruba 1021.

ČTK
Ilustrační foto: FN HK