Neděle

23. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Hygienici: Omikron se začíná v hradeckém kraji šířit komunitně

31. 12. 2021

page.Name
Nákaza koronavirem varianty omikron se v Královéhradeckém kraji s vysokou pravděpodobností začíná šířit komunitně. ČTK to s odkazem na nárůst případů omikronu dnes řekla mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. Za poslední dva dny v kraji přibylo přes 20 případů varianty omikron. Případy spolu přitom podle všeho nesouvisejí.

Diskriminační test potvrdil ve středu a ve čtvrtek variantu omikron u více než 20 lidí. "V naprosté většině se nejedná o import ze zahraničí. Proto lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že v Královéhradeckém kraji se již omikron začíná šířit komunitně," uvedla Krejčí. Sekvenační metodou testování podle ní byly dosud v kraji potvrzeny tři případy varianty omikron. Šlo o manželský pár z Hradecka po příjezdu z Afriky. Třetím případem je nakažená žena z Hradce Králové, jejíž případ s nakaženými manželi nesouvisí.

První potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu uvedl, že omikron přinese další vlnu epidemie na přelomu ledna a února. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška tvoří omikron nyní zhruba deset až 15 procent nákaz.

Tomáš Kulhánek / ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Archiv Salonky HK