Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Krajské nemocnice u lidí nad třicet let nehlásily zvýšený zájem o očkování

28. 12. 2021

page.Name
Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, mohli od včerejška dostat dřív posilující dávku. Původně měli tuto možnost jen lidé od 45 let, mladší museli na přeočkování čekat šest měsíců. Nemocnice Královéhradeckého kraje však u této věkové skupiny včera zvýšený zájem o očkování nezaznamenaly.

V krajských nemocnicích jsou nadále volné termíny na očkování proti koronaviru pro nejbližší dny. Počty zájemců o očkování oproti začátku prosince jsou nyní zhruba na polovině. „Očkování probíhá bez organizačních problémů. Před závorou na očkování v krajských nemocnicích máme zhruba 900 lidí, což vzhledem ke všem očkovacím místům, která jsou v provozu, je poměrně málo,“ řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.

Většina očkovacích a testovacích míst v kraji na přelomu roku omezí provoz, podrobné informace jsou na webech nemocnic. V kraji s 548 tisíci obyvateli bylo ke včerejšímu dni spotřebováno 795 606 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho prvních dávek zdravotníci podali 346 792, druhých 324 876 a posilujících 123 938. Podle odborníků je právě třetí dávka zásadní pro zachování ochrany před novou variantou koronaviru označovanou omikron.

V Královéhradeckém kraji jsou dosud dva potvrzené případy varianty koronaviru omikron. Oba případy se týkají členů jedné rodiny, kteří se vrátili z Afriky. O prvním potvrzeném případu omikronu hygienici informovali v pátek 17. prosince, o druhém v pondělí 20. prosince. V regionu jsou další dva podezřelé případy, u nich ale dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku. „Třetí podezřelý případ by měl mít sekvenační výsledek ke konci tohoto týdne, další podezřelý případ sekvenaci teprve začíná,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera.

V hradeckém regionu dalším týdnem pokračuje slábnutí epidemie koronaviru. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla včera na hodnotě 393, v neděli 412 a před týdnem 662. Celostátní průměr byl 379.

ČTK
Ilustrační foto: FN HK