Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Na železniční tratě v kraji vyrazí zbrusu nové elektrické soupravy

21. 12. 2021

Na železniční tratě v kraji vyrazí zbrusu nové elektrické soupravy 0 snímků
„Ve spolupráci s objednateli veřejné dopravy pokračujeme v avizované masivní obnově naší flotily osobních souprav v regionální dopravě. Aktuálně jsme podepsali objednávku na 31 třívozových jednotek RegioPanter v hodnotě skoro 5 miliard korun,“ sdělil Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Kromě Prahy a krajů Středočeském a Ústeckém, vyrazí tyto nové soupravy také na železniční tratě v kraji Královéhradeckém, například z Hradce Králové do Chlumce nad Cidlinou, Týniště nad Orlicí a Chocně nebo do Jaroměře. „Nové jednotky nahradí starší, dosluhující soupravy v regionech. V Královéhradeckém kraji nahradí nepohodlné klasické osobní vagóny východoněmecké produkce,“ uvedl Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Cestujícím se mohou těšit na klimatizované oddíly, bezbariérový nástup, velký prostor pro uložení kočárků a jízdních kol, palubní Wi-Fi, možnost dobíjení cestovní elektroniky, jako jsou mobily, notebooky nebo tablety, ze zásuvek 230 V nebo USB portů. Ve vlacích bude navíc možné dobíjet i elektrické invalidní vozíky a soupravy budou také vybavené moderním audiovizuálním informačním
systémem.„Je velmi dobrá zpráva, že na české železnici probíhá veliká obnova vozidel, která do veřejné dopravy přiláká více cestujících. Celkově tak dojde k vyšší efektivitě dopravy a také ke zlepšení celkové dopravní situace. Děkujeme za důvěru, kterou do nás České dráhy vložily,“ řekl Petr Brzezina, prezident skupiny Škoda Transportation.

Objednávkou 31 jednotek RegioPanter uplatnily České dráhy celou zbývající opci na nové vlaky z rámcového kontraktu uzavřeného na podzim 2020. Jednotky budou dodány v roce 2024. Po dodání všech objednaných jednotek se rozroste u Českých drah flotila souprav z rodiny Panter celkem na 147 regionálních a 14 dálkových vlaků. Celkový počet všech vozů bude 436.

Nové soupravy RegioPanter nabídnou:

  • moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami v provedení 1. a 2. třídy.

  • bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod.

  • moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním, obsluhovaným slepeckou vysílačkou, a akustickým majáčkem.

  • prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené také sklopným stolem pro přebalování kojenců.

  • doplňkové služby, jako jsou elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony, tablety atp. včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků.

  • velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a přepravu osob na invalidním vozíku.

  • moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.

(hyš-vr)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Škoda Transportation