Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Očkování dětí v hradeckém kraji začalo. Zapojí se tři čtvrtiny pediatrů

21. 12. 2021

page.Name
Dnes ve 14 hodin začali zdravotníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK) s očkováním dětí ve věku od 5 do 11 let. Ve čtvrtek pak začne děti očkovat náchodská nemocnice a později také nemocnice v Trutnově. Jedná se o alternativu k preferovanému způsobu očkování dětí přímo u pediatrů. První dětští lékaři začali s očkováním dětí proti covidu-19 už v pondělí. Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) se v kraji zapojí do očkování nejméně tři čtvrtiny pediatrů.

Jako první velké zdravotnické zařízení v Královéhradeckém kraji začala dnes odpoledne FNHK s očkováním dětí od pěti let věku. „Ačkoliv je naším cílem zajistit očkování dětí ve věku 5 až 11 let především u jejich praktických lékařů, kteří je znají, připravili jsme se i na možnost, že pro očkování dětí bude alternativou očkovací místo v některé z nemocnic v regionu. Rodiče tak budou moci objednat na termín očkování své dítě starší pěti let v nemocnici v Hradci Králové, Trutnově nebo Náchodě. Očkování bude probíhat vždy za přítomnosti dětského lékaře,“ informoval hejtman Martin Červíček. Podle něj by měli rodiče nejprve kontaktovat pediatra svého dítěte. Pokud sám dětský lékař očkuje, měli by se zkusit domluvit na očkování s ním. Druhou alternativou jsou pak výše zmíněné nemocnice.

Otevřít pro děti očkovací centra se kraj rozhodl i proto, že ne všichni pediatři se do očkování zapojují. Podle hejtmana projevilo zatím zájem asi 75 procent dětských lékařů v kraji. První pediatři už s očkováním začali v pondělí. Podle statistik ministerstva zdravotnictví podali prvních 29 dávek dětští lékaři v Trutnově a v Jičíně. V dalších dnech by se měly přidávat desítky dalších pediatrů.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz