Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Epidemická situace související s nákazou covid-19 je v kraji pod kontrolou

19. 10. 2021

page.Name
Přestože v celostátním měřítku přibývá nakažených covidem-19, epidemická situace v Královéhradeckém kraji je pod kontrolou. V současné době se v nemocnicích regionu aktuálně lečí pouze jednotliví pacienti. „Zákazy návštěv ve zdravotnických zařízeních ani aktivace covid oddělení v tuto chvíli nejsou na pořadu dne,“ vyplynulo z dnešního vyjádření hejtmanství v Hradci Králové.

Kvůli nákaze koronaviru jsou ve školách v kraji v karanténě jednotlivé třídy. Klidná je také situace v domovech seniorů. Podle ministerstva zdravotnictví je hradecký kraj v republice dlouhodobě jedním z regionů, kde se koronavirus šíří nejpomaleji. „Situace je pod kontrolou, žádná ohniska nejsou hlášená. Zátěž v nemocnicích nyní není nijak zásadní. Na změnu situace jsme připraveni reagovat," potvrdil hejtman Martin Červíček.

Podle něj nyní hraje roli vysoká proočkovanost obyvatel a promořenost populace. Kraj na začátku roku patřil k nejzasaženějším regionům v zemi. V kraji s přibližně 549 400 obyvateli bylo dosud spotřebováno 621 206 dávek vakcíny, z toho prvních dávek bylo podáno 316 727, druhých 302 293 a posilovacích třetích 2186. „Ve věkové kategorii 16 plus máme v kraji plně očkováno 69 procent lidí. Dovoluji si tvrdit, že jsme jeden z nejproočkovanějších krajů,“ řekl hejtman.

V případě zhoršení situace chce jít kraj cestou lokálních opatření cíleně zaměřených na danou oblast, Červíček například zmínil zvýšení testování. Testování ve školách za současné situace v kraji považuje za zbytečné. „S ohledem na současnou situaci v kraji si nemyslím, že je jakákoliv potřeba testovat ve školách. Hovořím o našem kraji," uvedl. Kraj dnes vykázal nejnižší nárůst počtu případů koronaviru v Česku.

„V regionu byla incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, na hodnotě 30, v pondělí 27, celostátní průměr byl dnes 53 případů,“ prozradilo ministerstvo zdravotnictví na webu. V krajských nemocnicích bylo dnes dopoledne celkem sedm hospitalizovaných s onemocněním s covid-19, z nichž zdravotní stav jednoho z nich vyžadoval intenzivní péči. Obdobná je situace ve Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, i tam se léčí s koronavirem jednotlivci. Jak poznamenal mluvčího hradecké FN Jakub Sochor, nemocnice je připravena postupovat v souladu se svým pandemickým plánem.

V kraji se nákaza nyní nejvíce šíří v okrese Trutnov, kde za posledních sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel zhruba 41 nákaz, v pátek 26 případů. Lépe na tom je okres Hradec Králové, kde podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 35 nakažených, stejně jako v pátek 15. října. Okresy Jičín a Rychnov nad Kněžnou mají sedmidenní incidenci na hodnotě 32 a 28, v pátek byla na Jičínsku na 30 a na Rychnovsku na 26. Nejlépe v kraji je na tom okres Náchod, kde bylo zjištěno zhruba devět nakažených, oproti pátečním 16 případům.

ČTK
Ilustrační foto: FN HK