Pondělí

26. září 2022

Nyní

12°

Zítra

10°

Svátek má

Počet nakažených covidem-19 se zvýšil, přesto je na tom kraj nejlépe v zemi

22. 10. 2021

page.Name
V regionu vzrostl za posledních sedm dní počet zjištěných nákaz covid-19 na 304 z předchozích 136. Přes zhoršující se epidemickou situaci má však Královéhradecký kraj stále nejnižší počty nakažených v republice. Za týden zde přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 55 nakažených, před týdnem bylo incidenční číslo na hodnotě 25. Celostátní průměr byl dnes 154 případů.

„Počty nových případů poměrně strmě stoupají a zjevně i u nás vzniká další epidemická vlna. Další vývoj situace šíření infekce covid-19 v kraji bude velice záviset na tom, jak se budeme společně chovat,“ uvedl pro ředitel Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Ivan Kučera. Veřejnost vyzval k dodržování preventivních opatření a k očkování. „Je zcela jasné, jak očkování proti covid-19 zachraňuje lidské životy a minimalizuje těžké průběhy této infekce,“ řekl.

Nákazu covidem-19 hygienici za poslední týden řešili přibližně ve 40 školách. Žádná z nich není aktuálně celá uzavřena. „Stále častěji zaznamenáváme ve školních kolektivech vyšší počty pozitivních. Doufáme, že se díky podzimním prázdninám, které jsou v mnoha školách prodlouženy na celý týden, podaří šíření nemoci zbrzdit,“ sdělila mluvčí hygieniků Veronika Krejčí.

Nejvíce nakažených – 105 - přibylo v kraji ve čtvrtek. Představovalo to nejvyšší denní nárůst nakažených od 13. dubna. Zatím poslední úmrtí v souvislosti s covidem ministerstvo v kraji eviduje 12. října. Předtím jeden člověk zemřel 4. června. Celkem v kraji s nemocí covid-19 zemřelo 1826 lidí. Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes pečovala o šest lidí s covidem, z nichž tři byli na JIP.

Do konce minulého týdne v nemocnici leželi s covidem v průměru jeden až dva pacienti. „Většina hospitalizovaných s covidem je neočkovaná,“ prozradil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. V krajských nemocnicích bylo dnes s covidem sedm pacientů, stav jednoho z nich vyžadoval intenzivní péči. „Převažují lidé bez očkování proti covidu-19,“ poznamenal mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Nejvyšší počet nových případů koronaviru je v kraji nyní na Hradecku, kde za posledních sedm dní přibylo 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nejpříznivější situace je na Náchodsku, které v tomto ukazateli vykázalo 24 případů, na Rychnovsku bylo 63 nakažených, Trutnovsko mělo 55 a Jičínsko 52 případů.

Mezi lidmi tento týden vzrostl zájem očkování. „Zájem o očkování bez registrace stoupl na desítky lidí denně. Přesto pro zajištění plynulého odbavení doporučujeme registraci,“ oznámil mluvčí fakultní nemocnice. Krajské nemocnice na zvýšený zájem reagují úpravou provozních dob. Například náchodská nemocnice tento týden naočkovala už přes 840 lidí, zatímco v minulém týdnu asi 300.

Podle ministerstva bylo v kraji s 549 400 obyvateli dosud spotřebováno 624 247 dávek vakcíny. Zcela dokončené očkování mělo ke včerejšku přes 312 000 lidí. Posilující dávku očkování v Královéhradeckém kraji zatím dostalo 4122 lidí. Zájem o třetí dávku očkování narůstá s tím, jak přibývá lidí, kteří se jí mohou nechat očkovat.

ČTK
Ilustrační foto: FN HK