Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Do kraje dorazila dodávka vakcíny Astra Zeneca, celkem jde o 4600 dávek

8. 2. 2021

page.Name
Dobrá zpráva v době očkování proti covidu-19 přišla z Královéhradeckého kraje. Dnes tam totiž dorazila dodávka vakcíny značky Astra Zeneca, celkem jde o 4600 dávek. Zhruba polovinu si ponechá Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, zbytek půjde do pěti krajských zdravotnických zařízení a do soukromé nemocnice ve Vrchlabí.

V regionu se dosud očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech, od minulého týdne také vakcínou Moderna. „Vakcína Astra Zeneca bude určena především pro zdravotníky a pracovníky sociálních služeb, začneme očkovat co nejdříve,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. V kraji zdravotníci do dnešního rána na sedmi místech podali dohromady přibližně 18 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru.

„Ke včerejšku bylo proočkováno 18 273 dávek vakcíny ze zhruba 20 tisíc, které do našeho kraje dorazily. Druhou dávku dostalo už téměř pět tisíc osob a zhruba stejný počet je očkovaných seniorů starších 80 let. Zároveň čekáme na další dodávku vakcíny, která by měla umožnit očkovat další zájemce,“ uvedl dnes hejtman Martin Červíček.

Například FN ve svém Vakcinačním centru od začátku ledna aplikovala 8300 dávek vakcíny Pfizer, zhruba 2400 lidí dostalo i druhou dávku. „Nemocnice v minulém týdnu oočkovala 100 vysoce rizikových pacientů vakcínou Moderna,“ prozradil mluvčí FN.Krajská strategie očkování počítá s tím, že od dubna by se mělo očkování přesunout do očkovacích center, kde se bude aplikovat minimálně 100 tisícdávek vakcíny měsíčně.

Kraj je připravuje minimálně na sedmi místech – v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a ve Vrchlabí. Očkovací místa by ale mohla být také v Broumově, Jaroměři a Novém Bydžově. Tlak na nemocnice v souvislosti s nutností hospitalizací pacientů s covidem-19 je stále vysoký.

Například FN k dnešnímu dni zajišťovala péči o zhruba 220 pacientů s covidem, z nichž přibližně šest desítek vyžadovalo intenzivní péči. „Nemocnice se pohybuje na hraně svých kapacit, především kvůli stále vysokému počtu chybějícího personálu, v nemocnici je nepřítomných více než 300 zdravotníků z celkového počtu 3500,“ upozornil Sochor. Hradecká FN i nadále zajišťuje antigenní testy pro veřejnost a provádění PCR testů, například v sobotu bylo provedeno 736 PCR testů, z toho bylo více než 250 pozitivních.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto