Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Druhou dávku očkovací vakcíny zatím v kraji dostalo 1837 lidí

2. 2. 2021

page.Name
Do Královéhradeckého kraje dosud dorazilo zhruba 15 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, přičemž je z nich vyočkováno 13 801 mezi zdravotníky, rizikovými pacienty, klienty a personálem domovů pro seniory a také mezi lidmi starší 80 let.

Kvůli krácení týdenních dodávek vakcíny nemocnice v kraji na následující dva týdny zpomalily očkování nových zájemců, aby mohly pokračovat v přeočkování těch, kteří dostali první dávku. Druhou dávku zatím dostalo 1837 lidí. Kraj má asi 550 tisíc obyvatel.

„Musím všechny obyvatele našeho kraje ujistit, že jsme nepřestali očkovat. Očkujeme všechny vakcíny, co máme každý týden k dispozici. Je nezbytné, aby ti, co už byli očkováni, dostali druhou dávku. Následně budeme moci znovu začít uvolňovat další místa pro nové zájemce,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Aktuálně se v kraji očkuje na sedmi místech, a to ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové, v pěti krajských nemocnicích v Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou a také v soukromé ve Vrchlabí. V současné době se na očkování mohou registrovat pouze lidé starší 80 let a zdravotníci.

„V dalších zhruba čtrnácti dnech nebudeme schopni uvolnit větší počet nových očkovacích termínů, ale do konce února předpokládáme, že budeme mít zhruba osm tisíc dávek vakcíny pro další osoby čekající na očkování. Chci proto požádat o trpělivost a pochopení. Děláme vše pro to, abychom mohli očkovat co nejvíce zájemců, v první řadě je ale nezbytné, aby vakcínu dostali ti nejohroženější z nás a ti, co dostali už první dávku,“ uvedl hejtman.

Registrace se uskutečňuje prostřednictvím centrálního registračního systému na webu ministerstva zdravotnictví. Po registraci si lidé mohou rezervovat termín a nechat se očkovat na jednom ze sedmi zmíněných očkovacích míst. Podle vedení kraje se v druhém čtvrtletí roku situace kolem očkování zásadně změní. Stát by měl disponovat milionovými počty dávek vakcíny.

„Předpokládáme, že na Královéhradecký kraj připadne minimálně 100 tisíc dávek vakcín měsíčně. Pro porovnání, na celé první čtvrtletí má náš kraj přislíbeno 62 tisíc dávek,“ prozradil mluvčí kraje Dan Lechmann. Krajská očkovací strategie počítá pro druhé čtvrtletí roku s provozem očkovacích center v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou, ve Vrchlabí a nejspíše také v Broumově, Jaroměři a Novém Bydžově.

„Pravděpodobně se v této fázi do očkování zapojí také praktičtí lékaři ve chvíli, kdy bude dostatečné množství vhodných vakcín pro očkování mimo očkovací centra,“ dodal Červíček. Pro informace o očkování kraj zřídil infolinku, která je v provozu ve všední dny od 9 do 14 hodin na čísle 495 817 110. Informace o očkování lidé naleznou také na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto