Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Hejtman Červíček kritizuje stát za informování o šíření mutace koronaviru

10. 2. 2021

page.Name
Způsob informování státu o šíření nakažlivější, tak zvané britské mutace koronaviru v kraji, dnes kritizoval hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes na webu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech.

„Od poloviny ledna čekáme na výsledky sekvence vybraných vzorků s podezřením na mutaci koronaviru a teprve dnes se z webových stránek Státního zdravotního ústavu bez bližšího vysvětlení dozvídáme výsledky. S ohledem na vývoj epidemie v našem kraji to není zase tak velké překvapení,“ řekl hejtman.

Jak uvedl, je v kontaktu s ředitelem krajské hygienické stanice a čeká se na podrobnější vyhodnocení zkoumaných vzorků ze strany SZÚ. Státní zdravotní ústav vzorky z Trutnovska a Náchodska zkoumal mimo jiné kvůli tomu, že Česká republika dostala už dříve varování z Německa o výskytu britské varianty a možnému rozšíření do Královéhradeckého kraje. Důvodem bylo také rychlejší šíření nemoci v obou okresech a vysoká zátěž tamní nemocnice.

V kraji se nákaza i nadále nejrychleji šíří v okrese Trutnov, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 1087 případů, před týdnem činil sedmidenní nárůst zhruba 1038 případů. Ve většině okresů bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy.

Lépe než trutnovský region na tom byly okresy Náchod, Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Tam za posledních sedm dní přibylo zhruba 831, 780, 691 a 603 případů. Před týdnem činily sedmidenní nárůsty případů v těchto okresech 883, 757, 643 a 494 případů.

ČTK
Ilustrační foto