Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Hejtman: V kraji posilujeme odběrová místa, chceme zpomalit šíření nákazy

17. 2. 2021

page.Name
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji je i nadále vážná, za poslední týden přibylo 5 624 nových případů nákazy covid-19. Nejhorší situace zůstává na Náchodsku a Trutnovsku. Proto byl rozšířen počet odběrových míst k dobrovolnému testování veřejnosti a posilují se také odběrové mobilní týmy.

„Ani v uplynulém týdnu se situace v počtu nových případů nezlepšila. Jednou z možností, jak můžeme tento nárůst zpomalit, je dobrovolné testování veřejnosti na covid-19. Proto se snažíme stále rozšiřovat počet testovacích míst a co nejvíce pokrýt celý region tak, aby lidé měli odběrová místa v dosahu,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Dva mobilní odběrové týmy již jezdí na Trutnovsku a od včerejška je posílil třetí tým. V regionu už také působí tým, který zajišťuje Střední a vyšší odborná zdravotnická škola Trutnov. Testování antigenními testy na Náchodsku v tomto týdnu zajistí mobilní tým vyslaný Armádou České republiky. Vojáci prošli školením v Oblastní nemocnici Náchod a zajistí testování u zaměstnavatelů v regionu i široké veřejnosti.

Mobilní odběrové týmy již v minulém týdnu testovaly na území Trutnovska a tento týden zde pokračují, a to v obcích Chotěvice, Hostinné, Úpice, Havlovice, Žireč, Dolní Brusnice, Hajnice, Vlčice, Žacléř, Doubravice, Lanžov, Libotov, Vilantice, Horní Maršov, Radvanice. V okrese Náchod zajistí mobilní tým testování občanů v Hronově, Teplicích nad Metují, Polici nad Metují, České Skalici, Novém Městě nad Metují, Meziměstí a v Červeném Kostelci.

V případě volných kapacit bude testování nabídnuto i dalším obcím. Starostové budou své občany informovat, kdy a na jakém místě bude u nich v obci testování probíhat. Další mobilní tým Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje, který stabilně funguje  konce října minulého roku, od dnešního dne přednostně pokryje oblast Královédvorska. Dobrovolné testování veřejnosti na onemocnění covid-19 v kraji probíhá v jedenácti místech v kraji.

Jsou jimi Fakultní nemocnice Hradec Králové, dále nemocnice v Trutnově, Náchodě a na jejích  dalších odběrových místech v Jaroměři, Broumově, Opočně a potom v nemocnicích v Rychnově nad Kněžnou, Dvoře Králové nad Labem, Vrchlabí, v areálu letiště na parkovištu u Univerzity v Hradci Králové. Podrobné informace o možnostech testování včetně rozpisu jsou zveřejněny na https://www.kr-kralovehradecky.cz/koronavirus.html Za poslední týden bylo v kraji otestováno antigenními testy 16 991 obyvatel a bylo provedeno 13 262 PCR testů. Testování prokázalo 5624 nových případů nákazy.

(hyš-ms)
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto