Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Krajská záchranka se kvůli šířícímu se covidu dostala pod enormní tlak

8. 2. 2021

page.Name
Stoupá nejen počet telefonátů na tísňovou linku kvůli příznakům onemocnění covid-19, ale i zásahů u nemocných s koronavirem. Zdravotnická služba Královéhradeckého kraje je tak pod enormním tlakem. Záchranářům přibyla také organizace práce domácích odběrových týmů nebo převozů pacientů s covidem mimo kraj.

„Všechna naše pracoviště jsou v současné době enormně zatížena. Kromě jiného se zvyšuje počet zásahů u nemocných s koronavirem. Vzhledem k nutnosti ochrany posádek prostřednictvím obleků a respirátorů nebo masek a následné dekontaminaci se prodlužuje i doba nedostupnosti celé výjezdové skupiny. Proto jsme od ledna navýšili počet našich posádek o další tři,“ řekl mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Od začátku roku krajská záchranka ošetřila téměř 1500 nemocných s prokázaným onemocněním covid-19, většinou si zdravotní stav těchto pacientů vyžádal převoz do některé z nemocnic. „Smutný rekord jsme v tomto ohledu zaznamenali v pátek 5. února, kdy naše posádky během denní směny zasahovali u 52 případů. Sedmatřicet procent našich pacientů tento den bylo covid pozitivních. Dalších 230 pacientů jsme převáželi z jedné nemocnice do druhé,“ uvedl mluvčí.

V poslední době podle něj výrazně přibyly převozy do nemocnic mimo region. „To často znamená i hodiny intenzivní péče o nemocné na umělé plicní ventilaci. Zatím nejdelší cestu absolvovala minulý týden naše posádka z Rychnova nad Kněžnou, která z místní nemocnice převážela nemocného ve vážném stavu do Českých Budějovic,“ poznamenal Novák. Některé sanitky proto dostaly zádržný systém pro bezpečné použití přístrojů pro mimotělní oběh (ECMO).

Od počátku minulého týdne může krajská záchranka k transportům mimo region využívat i policejní vrtulník. Zdravotnická záchranná služba v kraji zaznamenala v lednu rekordní počet 5402 výjezdů. Meziročně jde téměř o 700 zásahů více, a to i přesto, že lyžařská střediska jsou kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřená a na horách je oproti běžnému stavu mnohem méně návštěvníků.

Zástupci krajské záchranky varují před znovuotevřením lyžařských středisek. Nemocnice v kraji, které se běžně starají o zraněné lyžaře, jsou podle Nováka zcela zahlceny pacienty s covidem. „Problematické by bylo směřování traumatických pacientů do zdravotnických zařízení, jejichž vytížení je vzhledem k pandemii enormní,“ dodal mluvčí.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: zzskhk.cz