Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kvůli náporu pacientů s covidem-19 je situace v nemocnicích nadále vážná

17. 2. 2021

page.Name
V krajských nemocnicích bylo dnes hospitalizováno s koronavirem více než 600 pacientů, z nich přes 120 vyžadovalo intenzivní péči. Kvůli tomuto týdny trvajícímu náporu je situace v těchto zdravotnických zařízeních velmi napjatá. O covid pacienty se v kraji starají nejen Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, ale i dalších pět a soukromá ve Vrchlabí.

Ve FN bylo dnes asi 220 pacientů s covidem-19, z nichž zhruba šest desítek na jednotkách intenzivní péče. „Situace je velmi vážná, jsme na hraně kapacit. Jak dlouho volná lůžka vydrží, záleží na přílivu pacientů,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Současný stav je mimořádně náročný i vzhledem ke stále vysokému počtu v práci nepřítomných zdravotníků. Nemocnici se během víkendu přesto podařilo otevřít další oddělení pro covid-19 pozitivní pacienty.

V krajských nemocnicích bylo dnes zhruba 380 pacientů s covidem, více než 60 z nich na intenzivních lůžkách. „K dnešním dopoledni bylo v našich nemocnicích volných pět intenzivních lůžek a zhruba 40 standardních. Jak dlouho tento stav vydrží, nelze říci, je to nepředvídatelné. Například v noci na úterý měla náchodská nemocnice 13 nových příjmů, takže se volné kapacity téměř zaplnily během několika hodin. Nedokážeme ani předpovědět, jak se budou lůžka uvolňovat,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Nemocnice jsou podle ní zatížené poměrně rovnoměrně, protože si pacienty mezi sebou předávají. „Nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem dlouhodobě hospitalizuje více pacientů než, jaké kapacity deklaruje, nemocnice Náchod v posledních dnech velmi často naráží na strop, kdy jsou kapacity téměř vyčerpané,“ konstatovala Chytilová. Vzhledem k tomu, že standardní lůžka v krajských nemocnicích jsou téměř všechna obsazená, nelze přijímat pacienty, jejichž zdravotní stav je zvládnutelný bez hospitalizace, uvedla Chytilová.

Ředitelé nemocnic v pondělí vyzvali veřejnost k dodržování všech nařízení a hygienických opatření. Lidé by měli omezit sociální kontakty na minimum, vyhýbat se setkávání většího množství lidí. Uvedli, že příliv pacientů neustává a nemocnice jsou výrazně přetížené. Možnosti otevírání dalších oddělení jsou přitom velmi omezené a zajistit péči o pacienty některé dny lze jen díky převozům do jiných regionů.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly nemocnice v kraji včera volných zhruba 23 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, stejně jako před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly toto úterý v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 13 procent, přibližně stejně jako před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo včera z 1278 volných asi osm procent.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto