Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Nemocnice jsou přeplněné, kraj by mohl převážet pacienty do Polska

23. 2. 2021

page.Name
Covidová situace v Královéhradeckém kraji je kritická. Nemocnice jsou stále na hraně svých kapacit. V případě jejich zaplnění hospitalizovanými pacienty a nemožnosti jejich dalšího převozu do zdravotnických zařízení v jiných regionech České republiky by mohli být převáženi do polských nemocnic v pohraničí.

Jak uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann, severní soused kraji předběžně slíbil 35 lůžek. „Minulý týden se uskutečnilo předběžné jednání s polskou stranou o možnostech případného využití příhraničních kapacit tamních nemocnic,“ potvrdil hejtman Martin Červíček, který o možnosti přesunutí některých českých pacientů jednal i s premiérem Andrejem Babišem. „S ním jsem domluven na způsobu požádání o případnou pomoc při převozu pacientů za hranice republiky,“ prozradil Červíček.

Nemocnice v kraji mají podle hejtmanství 632 covidových lůžek. Nejvíce jsou aktuálně sledována lůžka pro akutní péči, kterých je v celém kraji 230, a to nejen covidových. Volných zbývají čtyři desítky. Tato lůžka jsou důležitá nejen pro příjem pacientů s covidem vyžadujících intenzivní péči, ale i pro všechny ostatní pacienty po úrazech nebo infarktech.

Další covidová lůžka v regionu už nelze zřídit především kvůli chybějícímu ošetřujícímu personálu. Záchranáři proto převážejí pacienty mimo region tak, aby uvolnili kapacity pro další hospitalizované. Už ale ani nemocnice v okolních krajích by v příštích dnech nemusely mít místo. Polská lůžka by tak měla být zálohou pro případ nejhoršího scénáře.

„Situace v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče (JIP) je kritická. Počty pacientů jsou výrazně vyšší než při podzimní vlně koronaviru,“ řekli mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor a mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová. Ve Fakultní nemocnici leží nyní s covidem-19 zhruba 210 lidí, z toho asi pět desítek na jednotce intenzivní péče.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který spadají nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, má ve všech svých nemocnicích volných pouze pět lůžek intenzivní péče a 45 standardních lůžek. Ve všech zařízeních holdingu je hospitalizováno zhruba 380 pacientů s covidem-19. V kraji je nyní podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Mělo by jít o ženu a muže, kteří přijeli ze zájezdu na Zanzibaru.

ČTK
Ilustrační foto