Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Situace v nemocniční péči v kraji je kritická a hrozí kolapsem!

9. 2. 2021

page.Name
/Aktualizováno/ Dlouhodobě nepříznivá epidemická situace v Královéhradeckém kraji má za následek přeplněné kapacity nemocnic v regionu. V kraji za týden přibylo 5489 nových případů nákazy covid-19 a je druhý nejhorší mezi ostatními co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně zde platí nárůst 147,3 nakažených za týden na 100 tisíc obyvatel kraje.

„V nemocnicích v regionu jsme skoro na hraně kapacit lůžek a musíme už teď pacienty transportovat do okolních krajů. Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a bohužel trend nárůstu nevypadá příznivě ani pro další dny. Velkým problémem současné nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Jen od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru. Z těch bylo 44 procent covid-19 pozitivních. Z nich 72 procent vykazovalo nějakou mutaci na zkoumaném genu. „Proto stále netrpělivě čekáme nejen na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu. Považuji to za nezbytné především pro informovanost veřejnosti a k případným dalším opatření,“ uvedl hejtman.

V nemocnicích v kraji je 663 covidových lůžek, z toho těch 131 určených pro intenzivní péči. „Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během dnešního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standartních lůžek, která jsou lokalizována z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ doplnil radní Zdeněk Fink.

Z přetížené krajské nemocnice v Náchodě  záchranáři odvezli 15 pacientů s covidem-19 do moravských nemocnic v Kyjově, Boskovicích a Brně. Další dva pacienty přemístili do Fakultní nemocnice Hradec Králové. Pražská záchranná služba vedle doprovodného a koordinačního vozidla poskytla pro transport do nemocnice v Kyjově speciálně upravené vozidlo Fénix, ve kterém odjelo devět pacientů. Odpoledne převezly sanity hradeckých krajských záchranářů do Boskovic čtyři pacienty a do Brna dva.

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo zhruba 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech šlo již o 280 pacientů. Zdravotnická zařízení se situaci snaží řešit překlady pacientů na lůžka následné péče, to je však možné pouze u těch hospitalizovaných, u nichž to zdravotní stav dovoluje. Lékaři tipují takové pacienty stále obtížněji, jde zpravidla o jednotky lidí denně.

Momentálně je v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje hospitalizováno téměř 360 pacientů. Například v náchodské nemocnici se zdravotníci aktuálně starají o více než 130 pacientů s covid-19, z nichž téměř tři desítky vyžadují intenzivní péči. Situace je o to náročnější, že přibývá pacientů v těžkém stavu. Nemocnice tak jsou nuceny poskytovat intenzivní péči i mimo jednotky intenzivní péče, na standartních lůžkách.

Například v Oblastní nemocnici Náchod, kde bylo během pondělí 22 nových příjmů, je aktuálně 15 pacientům zajištěna intenzivní péče mimo JIP. Stále častěji jsou hospitalizováni pacienti i v mladším věku. Krajský koordinátor akutní covidové péče aktuálně zajišťuje transport 15 pacientů z náchodské nemocnice. Také v následujících dnech budou nemocnice tuto pomoc potřebovat.

„Jediným řešením, které pomůže nemocnicím v Královéhradeckém kraji situaci zvládnout, jsou převozy pacientů do nemocnic mimo kraj. Chtěl bych znovu veřejnost poprosit o obezřetnost a o rozumné dodržování aktuálních protiepidemických opatření,“ vyzval hejtman Červíček.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto