Středa

6. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Současný krizový stav je spíše politickou fraškou, myslí si hejtman

14. 2. 2021

page.Name
Podle vyjádření hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka včerejší tříhodinové jednání hejtmanů s vládou zatím nepřineslo konečný výsledek, na kterém by se dokázali všichni shodnout. Jednání o nouzovém stavu bude pokračovat ještě dnes.

„Představa vlády je vesměs stále tatáž, tedy ponechat současná opatření, s výjimkou zákazu nočního vycházení, bez smysluplných úprav. Dnes budeme v jednáních pokračovat s ministrem zdravotnictví,“ řekl hejtman. Jak uvedl, ke společnému konsenzu ve smyslu požádání o nouzový stav na 14 dnů může dojít za předpokladu, že nynější opatření doznají smysluplných úprav.

„Premiér by se měl setkat v Poslanecké sněmovně se zástupci opozice, aby bylo zřejmé, že přijaté resumé bude akceptováno i sněmovnou a nedojde k jeho napadení, a bude projednán pandemický zákon, jenž by měl nahradit současný krizový, který je v tuto chvíli spíše politickou fraškou než účelnou legislativou,“ nastínil Červíček s tím, že on osobně bude pro období nadcházejících 14 dnů požadovat otevření maloobchodu a služeb za dodržení režimových opatření.

„Požadovat budu také zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách, přijmutí krizového opatření pro okres Trutnov spočívající v omezení volného pohybu osob v rozsahu současného usnesení vlády z 11. února, a to maximálně do 28. února do 23.59 hodin. Dále rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření,“ představil své návrhy hejtman.

V těchto oblastech považuje změny za relevantní s ohledem na aktuální situaci v kraji, který v tuto chvíli jednoznačně ještě není připraven na celkové rozvolnění. Považuji to za první krok k tomu, abychom po uplynutí příštích dvou týdnů mohli vyhodnotit efektivitu opatření i trend vývoje epidemie a případně přistoupit k dalším jednáním či uvolněním,“ dodal Martin Červíček.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto