Neděle

23. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Současný krizový stav je spíše politickou fraškou, myslí si hejtman

14. 2. 2021

page.Name
Podle vyjádření hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka včerejší tříhodinové jednání hejtmanů s vládou zatím nepřineslo konečný výsledek, na kterém by se dokázali všichni shodnout. Jednání o nouzovém stavu bude pokračovat ještě dnes.

„Představa vlády je vesměs stále tatáž, tedy ponechat současná opatření, s výjimkou zákazu nočního vycházení, bez smysluplných úprav. Dnes budeme v jednáních pokračovat s ministrem zdravotnictví,“ řekl hejtman. Jak uvedl, ke společnému konsenzu ve smyslu požádání o nouzový stav na 14 dnů může dojít za předpokladu, že nynější opatření doznají smysluplných úprav.

„Premiér by se měl setkat v Poslanecké sněmovně se zástupci opozice, aby bylo zřejmé, že přijaté resumé bude akceptováno i sněmovnou a nedojde k jeho napadení, a bude projednán pandemický zákon, jenž by měl nahradit současný krizový, který je v tuto chvíli spíše politickou fraškou než účelnou legislativou,“ nastínil Červíček s tím, že on osobně bude pro období nadcházejících 14 dnů požadovat otevření maloobchodu a služeb za dodržení režimových opatření.

„Požadovat budu také zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách, přijmutí krizového opatření pro okres Trutnov spočívající v omezení volného pohybu osob v rozsahu současného usnesení vlády z 11. února, a to maximálně do 28. února do 23.59 hodin. Dále rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření,“ představil své návrhy hejtman.

V těchto oblastech považuje změny za relevantní s ohledem na aktuální situaci v kraji, který v tuto chvíli jednoznačně ještě není připraven na celkové rozvolnění. Považuji to za první krok k tomu, abychom po uplynutí příštích dvou týdnů mohli vyhodnotit efektivitu opatření i trend vývoje epidemie a případně přistoupit k dalším jednáním či uvolněním,“ dodal Martin Červíček.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto