Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Zpřísněná opatření a omezení pohybu bude nutné dodržovat, řekl hejtman

11. 2. 2021

page.Name
Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února. Zpřísněná omezení pohybu a dalších opatření v okrese Trutnov bude nutné dodržovat. Lépe lze ale zvládnout epidemii testováním, trasováním a urychlením očkování,“ řekl krajský hejtman Martin Červíček.

Podle něj je třeba vyčkat, jaké bude rozhodnutí Sněmovny s tím, že nemá informace o tom, že by se rozšíření uzávěry v příštích dnech mělo dotknout i dalších okresů v kraji. „Zvažovala se opatření také v okrese Náchod, ale nebyla přijata. Opakovaně říkám, že by jakékoli rozhodnutí mělo být odůvodněné, mělo by vycházet z nějakých podkladů, předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví podle toho také rozhodlo," uvedl hejtman.

Lidé podle nového vládního nařízení v nejvíce postižených okresech budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé dotočených okresů také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

Omezení pohybu se dotkne firem. Zaměstnavatelům v okresech, kterých se nové vládní nařízení týká, vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, co největší využití práce z domova a pravidelné antigenní testování. Na Trutnovsku ve Vrchlabí je také jeden ze tří výrobních závodů automobilky Škoda Auto v ČR.

„Chápeme, že mimořádná epidemická situace vyžaduje také mimořádná řešení. Omezení pohybu z a do okresu Trutnov se bude dotýkat také některých zaměstnanců v závodě Škoda Auto ve Vrchlabí. Prokazovat se budou kartou zaměstnance a, případně nebo vydávaným potvrzením o zaměstnání,“ sdělila mluvčí závodů Kvasiny a Vrchlabí Martina Gillichová.

Policie bude, jak prozradil hejtman, namátkově kontrolovat dodržování opatření na přístupových silnicích. „Situace v Královéhradeckém kraji je dlouhodobě nepříznivá a žádné opatření na tom nemění prakticky nic. V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než to respektovat a snažit se ve spolupráci všech složek, aby opatření byla zajištěna,“ dodal. V České televizi Červíček řekl, že jej policejní prezident ujistil, že policie bude schopna zajistit kontrolu opatření. Předpokládá, že detaily se doladí dnes.

Podle údajů ministerstva na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 1092 případů, před týdnem podle tohoto propočtu zhruba 1142 případů. Lépe na tom byly v kraji z hlediska šíření covidu-19 okresy Hradec Králové, Náchod, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 824, 809, 687 a 676 případů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto