Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Kraj získá modernější vlaky. Přitáhnou více cestujících, věří hejtman

6. 9. 2021

Kraj získá modernější vlaky. Přitáhnou více cestujících, věří hejtman 0 snímků
Rozsah vlakové dopravy? Stejný. Komfort pro cestující? Výrazně vyšší! Tak se změní železnice v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to ze smlouvy o zajištění vlakové dopravy v kraji pro příštích deset let. Včera ji podepsal hejtman Martin Červíček se zástupci Českých drah. Nová dohoda začne platit už v prosinci.

Aktuální situace vypadá následovně: Vlaků jezdí v Královéhradeckém kraji dost, ale ne vždy jsou plně vytížené. Výrazné zvýšení komfortu může přitáhnout další cestující. Kraj si proto do smlouvy prosadil zkvalitnění osobní drážní dopravy. “Když půjde rychle se dostat vlakem z jednoho místa v našem kraji na druhé, pokud možno moderními vozy, pak bude chtít víc cestujících jezdit vlakem. To je náš cíl,“ vysvětlil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Omlazení se týká asi dvou třetin vozového parku. Na koleje postupně vyjede čtyřicet nových nízkopodlažních vlaků. “Chtěli jsme se zaměřit na doplňkové systémy pro přepravu osob s omezenou schopností pohybu a orientace, nízkopodlažnost, klimatizace, vybavení akustickými a informační systémy, wi-fi připojením, zásuvkami a mnoho dalšího. Je to prostě o službách, a to nejen vlaků, které nasadíme, ale i o službách, které jsou potřeba k bezproblémovému ježdění, jako například objednávky jízdného či využívání tarifů,“ řekl Červíček.

Už nyní jsou vybrané tratě, kde se počítá s modernizací. Například v roce 2024 nasadí dopravce sedm nových elektrických jednotek, které budou zajišťovat přepravu na trase Chlumec nad Cidlinou - Hradec Králové - Týniště nad Orlicí. Nové motorové jednotky (16 kusů) umístí na spoje jedoucí z Hradce Králové do Svobody nad Úpou a Broumova, a na spoje z Trutnova přes Starou Paku a Chlumec nad Cidlinou do Kolína.

Následující rok dráhy nasadí deset motorových jednotek, které zajistí přepravu na trase Hradec Králové - Doudleby nad Orlicí - Letohrad/Rokytnice v Orlických horách. V roce 2026 začne jezdit sedm motorových jednotek na trase Náchod – Týniště nad Orlicí - Choceň a Starkoč - Broumov.

Nová dohoda začne platit už v prosinci. Kraj si v příštích deseti letech objedná asi 58 milionů vlakokilometrů za 9,3 miliardy korun. „Předpokládáme zhruba stejný rozsah dopravy, jako objednáváme v současné době, zhruba 6 milionů vlakokilometrů ročně. Jsou tady ale možnosti, jak počty kilometrů navýšit,“ prohlásil hejtman Červíček.

Dosud zajišťují dopravu pro kraj České dráhy a společnost GW Train Regio (například trať Trutnov - Svoboda). Od prosince ale už budou pokračovat jen státní ČD. Kraj se totiž na nové smlouvě s GW Train nedohodl.

České dráhy budou dál zapojené do IDS IREDO a kraj souhlasil i s ponecháním tarifu dopravce. Na financování regionální drážní osobní dopravy kraji přispěje zhruba dvěma miliardami také stát.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš
Video: Pavel Cajthaml