Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Na Vesně se slavilo jubileum. Proslulá dětská léčebna existuje už 40 let

19. 9. 2021

Na Vesně se slavilo jubileum. Proslulá dětská léčebna existuje už 40 let 0 snímků
Mimořádně živo bylo v pátek v Janských Lázních. Slavilo se tam 40 let dětské léčebny Vesna, která se po celém světě vyznamenala léčbou následků dětské mozkové obrny. Součástí celodenního programu byly mimo jiné exkurze po léčebně, ukázky procedur, ale také zábava a koncerty.

Oslava nebyla svázaná zbytečnými oficialitami. Spíš se proměnila v jedno velké setkání lidí, kteří byli nebo jsou s Vesnou spojení. Někteří se v ní léčili nebo se dodnes léčí. Další v ní pracovali či stále ještě pracují. Jiní ji pomáhali stavět. Mnozí ji léta podporují. Ti všichni se potkávali před Vesnou či v jejich útrobách. „Chtěli jsme, aby si oslavu užili pacienti, zaměstnanci i partneři lázní,“ vysvětlil Martin Voženílek, ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně.

Při komentovaných prohlídkách bylo možné nahlédnout do vybraných cvičeben a rehabilitačních místností, sledovat ukázky procedur nebo navštívit typický dětský pokoj. A bylo co obdivovat. Lázně se totiž v posledních letech pustily do částečné modernizace léčebny. „Snažili jsme se, abychom vyhověli současným požadavkům. Co bylo vybudováno před čtyřiceti lety, už přestalo vyhovovat,“ upozornil primář Vesny Jan Podojil.

 

Před Vesnou se odehrával doprovodný program. Po slavnostním zahájení a úvodních projevech došlo k oficiálnímu křtu pamětní desky a lázeňské budovy. O hudební produkci na pódiu se postarali například youtuberka a zpěvačka Dominika Elischerová alias Mína a písničkář a pouliční umělec Thom Artway.

Nejmenší děti zpívaly, tančily a soutěžily u stánku agentury Vosa. Nebo se mohly potkat s lázeňským maskotem Vesny, skřítkem Janíčkem. U hasičů a trutnovských strážníků mohly obdivovat služební výstroj a techniku.

Oslavy skončily vložením vzkazu budoucím generacím do speciální časové schránky. Tvořily ho například kresby dětských pacientů, seznamy zaměstnanců Vesny, lázeňské dokumenty, ale i připomínky současné covidové doby. Schránku lázně umístily pod pamětní desku před hlavním vchodem do léčebny.

Vesna je největší dětskou léčebnou v zemi. Specializuje se na klienty s onemocněním pohybového aparátu, dýchacího ústrojí a klienty s nervovým onemocněním. Postavená byla před čtyřiceti lety. Budova má šest pater s kapacitou zhruba 330 lůžek.

Při krizi českého lázeňství před osmi lety hrozilo Vesně zavření. Potíže se ale povedlo vyřešit. Přečkala i nedávné covidové období.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek