Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

KACPU v hradeckém Aldisu už pomohlo více než 2400 uprchlíkům

7. 3. 2022

KACPU v hradeckém Aldisu už pomohlo více než 2400 uprchlíkům 39 snímků
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj, které je v provozu od středy v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, k dnešnímu ránu pomohlo 2448 lidem. Nabídky ubytování využilo 132 Ukrajinců na útěku před válkou. ČTK to dnes řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Uprchlická vlna z čtyřicetimilionové Ukrajiny kvůli sílícím bojům mohutní.

"KACPU Hradec Králové od pátečního rána do dnešní páté hodiny ranní eviduje celkem 1844 osob ukrajinské národnosti, které prošly procesem registrace, a získaly tak povolení k pobytu v České republice. Lidé se do centra scházeli v průběhu dne i večera," řekla ČTK Götzová. V noci podle ní přicházejí jen jednotlivci.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v hradeckém Aldisu. Krajští hasiči provoz centra koordinují.

 

"V neděli byl na základě pokynu z Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině vyslán autobus HZS, který vyjel z centrální královéhradecké stanice směr hlavní nádraží Praha. Odtud převezl 39 lidí do KACPU Hradec Králové, kde byli zaregistrováni a v rámci ubytovacích kapacit zařízení ministerstva vnitra jim bylo zařízeno ubytování, do kterého byli odpoledne opět autobusem HZS přepraveni," řekla ČTK Götzová.

Podle hejtmanství dodneška převažovali lidé, kteří mají v ČR příbuzné nebo známé. "Postupně se zvyšují počty uprchlíků z Ukrajiny, kteří tady nemají domluvené ubytovaní a nemají tady příbuzné či známé," řekla dnes ČTK Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.

V kraji je zatím pro uprchlíky přes 4200 volných ubytovacích míst 

Krajští hasiči v Královéhradeckém kraji evidují v ubytovacích kapacitách pro uprchlíky z Ukrajiny zhruba 4200 volných míst. Jde o lůžka z kapacit státních úřadů a organizací, příspěvkových organizací i soukromníků. Podle hejtmanství kapacity zatím stačí.

Hradecké centrum má otevřeno 24 hodin denně sedm dní v týdnu a zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Ukrajincům také zařídí v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování. Registrace obnáší lustraci, vydání statusu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. Lidé utíkající před válkou kromě administrativní dostanou také zdravotnickou pomoc.

"KACPU Hradec Králové funguje díky vysokému pracovnímu nasazení všech zástupců zúčastněných složek, úřadů, a především pak dobrovolníků a dobrovolníků – tlumočníků. Jejich koordinaci řídí Diecézní charita Hradec Králové a Krajský úřad Královéhradeckého kraje," dodala Götzová. Informace o provozu centra jsou na www.kr-kralovehradecky.cz/kacpu/ .

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu ve čtvrtek 24. února, od té doby do ČR podle odhadů přišlo nejméně 100.000 uprchlíků z Ukrajiny. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Ukrajiny uprchlo zatím kvůli válce 1,735 milionu lidí.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK/Michal Fanta