Sobota

30. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už pomohlo stovkám lidí

3. 3. 2022

Krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už pomohlo stovkám lidí 0 snímků
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj za první den provozu kompletně odbavilo 201 ukrajinských uprchlíků, kteří prchají ze země kvůli ruské invazi. První administrativní pomoc v centru dostalo více než 350 lidí. Ve spolupráci s hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Centrum funguje od středečního dopoledne.

Otevřeno má KACPU 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a slouží primárně k příjmu a pomoci uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny, kteří nemají povolení k pobytu.

"Jen ve středu do centra dorazilo přes 350 lidí, kteří se zde dočkali první administrativní pomoci. Kompletně odbaveno a vízum a zdravotní pojištění obdrželo 201 osob. Centrum je otevřeno nepřetržitě a lidé utíkající před válkou zde najdou útočiště a v případě potřeby se jim kromě té administrativní dostane také zdravotnické pomoci," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Krajské asistenční centrum využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého Aldisu. První sál slouží jako čekárna, ve druhém sálu je takzvaný front desk pro veškeré administrativní procesy. Zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování, uvedlo hejtmanství.

Krajští hasiči, kteří provoz centra koordinují, v Královéhradeckém kraji evidují v rámci volných ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny zhruba 2900 volných míst. Jde o lůžka z kapacit ministerstva vnitra či soukromníků. "Většina uprchlíků, kteří do hradeckého KACPU dorazila, zatím má ubytování zajištěné, ať už u příbuzných či známých. Obrací se na nás početná skupina osob, které nabízejí soukromé ubytování. Spíše jde o nabídky pro menší skupiny. Pokud bude potřeba, budeme je oslovovat a využívat," řekl ředitel krajských hasičů David Pouč.

Registrace v KACPU obnáší lustraci, vydání statusu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. "Veškerou administrativu usnadňuje fakt, že registrace probíhá na jednom místě," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Kontakt na KACPU:

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj Základní informační a kontaktní místo pro ukrajinské občany přijíždějící do České republiky

Sídlo: Kongresové centrum Aldis, Eliščino nábřeží 375, 500 02 Hradec Králové

Souřadnice: 50°12′55,7″ s. š., 15°49′44,6″ v. d.

Jaké služby centrum poskytuje?

Vyřešení veškeré potřebné administrativy spojené s registrací

Možnost ubytování a dopravy

Vše na jednom místě

 Jakou poskytuje centrum pomoc?

 • informační
 • zdravotnická
 • psychologická
 • sociální
 • humanitární

 Kdo v KACPU pracuje?

 • Policie České republiky – cizinecká policie
 • Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje
 • Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra
 • Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • Krajský úřad Královéhradeckého kraje
 • Úřad práce ČR
 • Diecézní charita Hradec Králové

Kdy jsou služby centra k dispozici?

KACPU funguje v režimu 24/7. Odbavování administrativní agendy je závislé na možnostech jednotlivých úřadů.

Více informací o centru naleznete na webu www.kr-kralovehradecky.cz/kacpu/

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK/Michal Fanta