Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už pomohlo stovkám lidí

3. 3. 2022

Krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už pomohlo stovkám lidí 39 snímků
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj za první den provozu kompletně odbavilo 201 ukrajinských uprchlíků, kteří prchají ze země kvůli ruské invazi. První administrativní pomoc v centru dostalo více než 350 lidí. Ve spolupráci s hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Centrum funguje od středečního dopoledne.

Otevřeno má KACPU 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a slouží primárně k příjmu a pomoci uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny, kteří nemají povolení k pobytu.

"Jen ve středu do centra dorazilo přes 350 lidí, kteří se zde dočkali první administrativní pomoci. Kompletně odbaveno a vízum a zdravotní pojištění obdrželo 201 osob. Centrum je otevřeno nepřetržitě a lidé utíkající před válkou zde najdou útočiště a v případě potřeby se jim kromě té administrativní dostane také zdravotnické pomoci," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Krajské asistenční centrum využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého Aldisu. První sál slouží jako čekárna, ve druhém sálu je takzvaný front desk pro veškeré administrativní procesy. Zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování, uvedlo hejtmanství.

Krajští hasiči, kteří provoz centra koordinují, v Královéhradeckém kraji evidují v rámci volných ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny zhruba 2900 volných míst. Jde o lůžka z kapacit ministerstva vnitra či soukromníků. "Většina uprchlíků, kteří do hradeckého KACPU dorazila, zatím má ubytování zajištěné, ať už u příbuzných či známých. Obrací se na nás početná skupina osob, které nabízejí soukromé ubytování. Spíše jde o nabídky pro menší skupiny. Pokud bude potřeba, budeme je oslovovat a využívat," řekl ředitel krajských hasičů David Pouč.

Registrace v KACPU obnáší lustraci, vydání statusu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. "Veškerou administrativu usnadňuje fakt, že registrace probíhá na jednom místě," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Kontakt na KACPU:

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj Základní informační a kontaktní místo pro ukrajinské občany přijíždějící do České republiky

Sídlo: Kongresové centrum Aldis, Eliščino nábřeží 375, 500 02 Hradec Králové

Souřadnice: 50°12′55,7″ s. š., 15°49′44,6″ v. d.

Jaké služby centrum poskytuje?

Vyřešení veškeré potřebné administrativy spojené s registrací

Možnost ubytování a dopravy

Vše na jednom místě

 Jakou poskytuje centrum pomoc?

 • informační
 • zdravotnická
 • psychologická
 • sociální
 • humanitární

 Kdo v KACPU pracuje?

 • Policie České republiky – cizinecká policie
 • Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje
 • Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra
 • Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • Krajský úřad Královéhradeckého kraje
 • Úřad práce ČR
 • Diecézní charita Hradec Králové

Kdy jsou služby centra k dispozici?

KACPU funguje v režimu 24/7. Odbavování administrativní agendy je závislé na možnostech jednotlivých úřadů.

Více informací o centru naleznete na webu www.kr-kralovehradecky.cz/kacpu/

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK/Michal Fanta