Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Červíček: Uzavření KACPU v Praze podkopává strategii ČR při řešení krize

16. 6. 2022

page.Name
Uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Praze je podle hradeckého hejtmana Martina Červíčka (ODS) kosmetickým řešením, které nic neřeší a navíc podkopává strategii ČR při řešení uprchlické krize. Krok označil za projev slabosti státu, který nemělo ministerstvo vnitra dopustit. Umožní to podle něj dvojkolejný nesystémový přístup. Červíček je jedním z hejtmanů, kteří rozhodnutí Prahy kritizují. Pražské KACPU je uzavřeno od dnešního dne.

"Jsem velkým kritikem, že pražské KACPU zavírá. Není to řešení. Jestli připouštíme rozdílnost v jednotlivých krajích, tak odcházíme od systému," řekl Červíček.

Podle něj uzavření pražského KACPU nemělo vnitro dopustit. "Jde trošku o projev slabosti státu, protože jestli se na nějaké strategii domluvíme, tak ji máme uplatňovat v celé republice, nebo od toho odstoupit a hledat jiné řešení," řekl Červíček.

Upozornil, že ze zákona povinnost registrovat uprchlíky v Praze i tak přetrvá. "Proto jde o kosmetické řešení. Dané složky je budou nadále registrovat ve svých kancelářích. Jen to přinese další zmatky, nehledě na to, že Praha se i nadále bude muset podílet na součinnosti v souvislosti s hledáním ubytování pro uprchlíky," řekl.

Vedení Prahy o uzavření rozhodlo již dříve kvůli přeplněnosti metropole a nedostatečným kapacitám. Centrum bude zavřeno na dobu neurčitou, na místě nyní funguje pouze informační služba. Praha trvá na přerozdělování uprchlíků rovnoměrně mezi kraje.

"Není pravda, že přerozdělování uprchlíků nefunguje. Funguje a ostatní kraje se na tom podílejí," řekl Červíček. Například do Královéhradeckého kraje při přerozdělování uprchlíků jich podle něj přišlo zhruba 630. "Do tohoto počtu nejsou započteny ti uprchlíci, kteří byli zaregistrováni v Praze a skončili například v rekreačních zařízeních v Krkonoších. V jednom případě tam máme 250 uprchlíků, kteří jsou v pražských číslech, ale žijí a fungují v Královéhradeckém kraji," řekl ČTK Červíček.

Po prvním náporu velkého počtu uprchlíků krátce po vypuknutí války na Ukrajině letos v únoru je situace v regionu stabilizovaná. V kraji je v současnosti dostatek ubytovacích kapacit a týdně hradecké KACPU odbaví na 300 uprchlíků. "Je to počet, který se opakuje posledních několik týdnů. Celkově krajské KACPU zaregistrovalo už více než 16.000 uprchlíků, 80 procent z nich tvoří ženy a děti," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Královéhradecký kraj je aktuálně sedmý nejzatíženější kraj, co do počtu uprchlíků na počet jeho obyvatel. V kraji je nyní zhruba 30 ukrajinských uprchlíků v přepočtu na 1000 obyvatel regionu. "Výhledově se ukáže, jak bude potřeba nadále zajišťovat ubytování. V tuto chvíli ale platí stav, že problémy nejsou zásadní," řekl ČTK hejtman.

KACPU v Hradci Králové funguje od 2. března. Původní nepřetržitý provoz centra kraj postupně zkracoval. Od pondělí 30. května je hradecké KACPU v provozu jen ve všední dny, o víkendech a svátcích KACPU uprchlíky neregistruje, ale personál drží pohotovost.

Kraj na pomoc Ukrajině a jejím občanům vynaložil dosud více než 34 milionů korun, z toho na ubytování uprchlíků přes 27 milionu, na provoz KACPU více než čtyři milionu. Ostatní výdaje jsou na pořízení spacáků, lehátek, vybavení bytů a podobně.

ČTK