Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Průmysl hradeckého kraje do dubna zvedl tržby o čtyři procenta

11. 7. 2022

page.Name
Největší průmyslové podniky v Královéhradeckém kraji za první tři měsíce letošního roku zvedly v meziročním porovnání tržby o čtyři procenta na 51 miliard korun. Celá ČR vykázala růst tržeb v průmyslu za leden až březen o 7,1 procenta. Vyšší růst než hradecký kraj měl průmysl v deseti krajích. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Statistika se v hradeckém kraji týká 129 firem s více než 100 zaměstnanci.

Růst tržeb s sebou však nepřinesl nová pracovní místa. Počet pracovníků v podnicích sledovaných statistky v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,6 procenta na 45.698 lidí. Pokles počtu zaměstnanců ještě vykázaly průmyslové podniky v Jihočeském, Libereckém a Moravskoslezském kraji. V celé ČR počet pracovníků v největších průmyslových podnicích do konce března meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 820.000 lidí.

Průměrné platy v průmyslu Královéhradeckého kraje meziročně vzrostly o 4,2 procenta na 37.945 korun. Celostátně se průměrný plat v průmyslu zvýšil o 6,1 procenta na 39.739 korun.

Statistika zachycuje firmy, které mají sídlo na území kraje. Nejsou v ní tak výsledky výroby v závodech mladoboleslavské automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí na Trutnovsku. Oba závody mají dohromady asi 10.000 lidí a Škoda Auto je tak největším zaměstnavatelem v kraji.

ČTK