Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj spustil on-line výuku češtiny pro dospělé Ukrajince

4. 4. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj spustil on-line výuku českého jazyka pro dospělé Ukrajince. Kraj tím reagoval na jejich značný zájem o výuku češtiny v prezenční formě. ČTK o tom informovali zástupci hejtmanství. Královéhradecký kraj začal učit Ukrajince česky 10. března. Zájem byl tak velký, že se kapacita kurzů ihned naplnila. Prezenční výuka se následně přesunula do Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové.

Výuková videa jsou dostupná na krajském kanále youtube a také na webu. "Desetidílná série Praktická čeština pro Ukrajince – začátečníky obsahuje slovíčka a fráze, které se v běžné mluvě nejvíce vyskytují. Je určena pro Ukrajince, kteří s českým jazykem teprve začínají a chtějí si rychle osvojit praktický jazyk," uvedl náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek (Piráti).

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj dosud odbavilo téměř 11.200 ukrajinských uprchlíků, z toho 1676 uprchlíkům středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování. KACPU Hradec Králové funguje od středy 2. března, po přestěhování od čtvrtka 31. března působí v budově Na Okrouhlíku nedaleko hradeckého vlakového a autobusového nádraží. Zatímco v prvních týdnech nepřetržitého provozu centrem denně prošlo v průměru 600 lidí, v posledních dnech se jejich počet snížil zhruba na sto až 200 za den.

Hradecké KACPU v posledních dnech funguje od 07:00 do 19:00, mimo tuto dobu centrum poskytuje uprchlíkům pouze pomoc při zajištění nouzového přespání do druhého dne. V neděli od 07:00 do 19:00 hradecké centrum zaregistrovalo 145 uprchlíků, v sobotu za stejnou dobu odbavilo 159 Ukrajinců a v pátek 1. dubna za 12 hodin 140, uvedli dnes krajští hasiči.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz