Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Na zámku ve Skřivanech na Hradecku našly ubytování desítky uprchlíků

7. 4. 2022

page.Name
V zámku ve Skřivanech na Královéhradecku našly zázemí desítky uprchlíků z Ukrajiny, jde o ženy s dětmi. Celková kapacita objektu, který patří Královéhradeckém kraji, je až 80 míst. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. První uprchlíci se na zámku ve Skřivanech ubytovali 23. března. Provoz budovy zajišťuje krajský Domov sociálních služeb Skřivany, který před pěti lety prostory využíval pro své klienty.

"Na skřivanském zámku je aktuálně ubytováno 42 ukrajinských uprchlíků, jedná se o 23 žen a 19 dětí. Ubytováni jsou v 11 jednolůžkových až pětilůžkových pokojích. Mají k dispozici kuchyňku, takže si mohou sami vařit," řekl ČTK Lechmann.

Jde o nekomerční ubytování v krajských kapacitách, nikoli nouzové ubytování typu, tělocvičen či kulturních domů. "Tento typ ubytování kraj zatím aktivovat nemusel," řekl ČTK Lechmann. Ve Skřivanech je školka i základní škola, kam děti uprchlíků mohou docházet.

Podle ředitele skřivanského domova sociálních služeb Slavomila Štefána se do pomoci s přípravou ubytování zapojili ve velké míře i místní, nedaleká továrna například pomohla se zajištěním přívodu pitné vody, lidé nosili hračky, lůžkoviny, potraviny i drogerii a hygienické pomůcky. V obecní knihovně nabídli uprchlíkům výuku českého jazyka.

"Aktuálně je největší potřeba zajistit dostatečné množství trvanlivých potravin pro nadcházející týdny. Pokud veřejnost chce, může pomoci touto formou humanitární pomoci," řekl ČTK Lechmann.

V kraji je ubytováno přes 11.500 ukrajinských uprchlíků, většina z nich bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. V regionu se ale velmi často ubytovávalo také v domácnostech, a to díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí na Ukrajinu podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.

Kapacita ubytování v kraji je podle hejtmanství nyní dostatečná. "Velký podíl na tom mají jak obce, neziskové organizace, tak fyzické osoby, které nadále nabízí ubytování ve svých nemovitostech, případně přímo ve svých domácnostech," řekl ČTK Lechmann.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj do středečního večera zaregistrovalo 11.588 ukrajinských uprchlíků, z toho 1726 získalo ubytování přes databázi krajských hasičů. Ve středu hradecké KACPU odbavilo 118 lidí, v úterý 113 lidí, v pondělí 160, v neděli 145 a v sobotu 159, vyplynulo z údajů krajských hasičů. "Prostřednictvím KACPU jsme zprostředkovali ubytování pro asi deset procent všech příchozích uprchlíků. Ostatní měli zajištěné ubytování díky městům, obcím a 'neziskovkám'," řekl ČTK Lechmann.

V posledních týdnech hradecké KACPU eviduje nižší denní počty uprchlíků. "V průměru denně centrum registruje 150 osob denně, před měsícem jich bylo pětinásobně víc," dodal Lechmann.

Kraj dosud vyčlenil na uprchlickou krizi 25 milionů korun. Hejtmanství předpokládá, že to stačit nebude a částku bude muset kraj zvýšit.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz