Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Počet uprchlíků v KACPU dál klesá, za poslední týden o čtvrtinu

25. 4. 2022

page.Name
Počet uprchlíků z Ukrajiny odbavených v uprchlickém středisku v Hradci Králové dál klesá. Za posledních sedm dní hradecké Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) zaregistrovalo 605 uprchlíků, což proti 818 zaregistrovaným v předchozím týdnu znamenalo pokles o 26 procent. Od začátku fungování 2. března centrum odbavilo 13.394 ukrajinských uprchlíků. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Snižuje se i poptávka uprchlíků po ubytování. Za minulých sedm dní hradecké středisko zajistilo ubytování pro 100 uprchlíků, zatímco v předchozím týdnu sehnalo ubytování 202 uprchlíkům. Z více než 13.000 dosud v kraji registrovaných Ukrajinců dostalo ubytování prostřednictvím střediska 2098 uprchlíků, tedy 16 procent, uvedla mluvčí.

Nejvíce uprchlíků se v posledním týdnu registrovalo v úterý, a to 166. Od čtvrtka do soboty jich bylo kolem 70 denně, v sobotu bylo 68 registrovaných. Největší nápor hradecké středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu středisko odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně.

Zhruba 330 uprchlíků podle odhadu hejtmanství bydlí v hotelech a penzionech v kraji. "Ti budou na konci května nuceni z důvodu začátku sezony uvolnit hotelové prostory. Pokud se situace nezmění, jsme schopni za stávajících podmínek těmto osobám zajistit ubytování prostřednictvím KACPU," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Většina ze zaregistrovaných uprchlíků v kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.

Do konce března středisko pracovalo v prostorách Kongresového centra Aldis, od 31. března sídlí v krajské administrativní budově poblíž autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK / Michal Fanta