Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Hradecké KACPU upravuje otevírací dobu, počet odbavených uprchlíků klesá

29. 5. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj zkracuje pracovní dobu, od 30. května bude fungovat jen ve všední dny. Počet odbavených uprchlíků v centru nadále klesá. Za uplynulý týden zaregistrovalo 283 lidí, téměř o 29 procent méně než o týden dříve, kdy centrum odbavilo 397 běženců. V mezitýdenním srovnání klesla i poptávka uprchlíků po ubytování, vyplynulo z údajů krajských hasičů. Od pondělí do soboty sehnalo ubytování prostřednictvím hasičů 22 běženců, v předchozích týdnech to bylo 49 a 78 uprchlíků.

Hradecké středisko od začátku fungování 2. března odbavilo celkem 15.574 uprchlíků, z toho 2389 dostalo přes databázi hasičů ubytování.

Hradecké KACPU v pondělí 23. května zaregistrovalo 101 ukrajinských uprchlíků, v úterý 68, ve středu 41, ve čtvrtek 21, v pátek 28 a v sobotu 24. Poptávka po ubytování v asistenčním centru se v posledním týdnu denně pohybovala od jedné žádosti do 11.

Do konce března středisko KACPU pracovalo v prostorách Kongresového centra Aldis v Hradci Králové, od 31. března sídlí v krajské administrativní budově poblíž autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku. Původní nepřetržitý provoz centra kraj postupně zkracoval. KACPU dosud fungovalo od pondělí do pátku od 08:00 do 16:00 a v sobotu od 08:00 do 12:00, v neděli a ve svátky mělo zavřeno. Od pondělí 30. května bude mít otevřeno jen ve všední dny, a to od 08:00 do 17:00. Více informací je na webu.

Největší nápor hradecké středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu středisko odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně. Od poloviny dubna se počet přicházejících uprchlíků stabilizoval přibližně na 520 týdně.

Většina ze zaregistrovaných uprchlíků v kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.

Z celkového počtu v kraji registrovaných dospělých ukrajinských uprchlíků je podle hejtmanství zaměstnáno více než 30 procent. Jde zpravidla o nekvalifikované práce, a to jednak s ohledem na jazykovou bariéru, jednak s ohledem na nemožnost prokázat dosažené vzdělání či na nutnost absolvovat nostrifikační proces.

Královéhradecký kraj dal podle vyjádření hejtmanství na pomoc Ukrajině zasažené ruskou agresí a na náklady spojené s uprchlickou vlnou zhruba 25 milionů korun. Z toho na ubytování uprchlíků vynaložil 19,2 milionu a na provoz KACPU 4,1 milionu korun. Ostatní výdaje, jako například pořízení spacáků, lehátek nebo vybavení bytů tvoří 1,7 milionu korun, uvedlo hejtmanství.

ČTK
Foto: HZS KHK / Michal Fanta