Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradecký kraj zřejmě nepodá žalobu proti výjimce pro opatovickou elektrárnu

26. 1. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj zřejmě nepodá žalobu proti výjimce z emisních limitů pro elektrárnu v Opatovicích nad Labem. Krajský úřad v Jihlavě, kam byla věc delegována kvůli možnému střetu zájmů, vydal výjimku pro oxidy dusíku a rtuť loni v srpnu, Královéhradecký kraj se proti ní odvolal. Ministerstvo životního prostředí ale rozhodnutí Krajského úřadu Jihlava potvrdilo, a je tak pravomocné. Jedinou cestou, jak rozhodnutí zvrátit, by byla správní žaloba. Radní Královéhradeckého kraje se však shodli na tom, že žalobu podávat nechtějí.

"Rada Královéhradeckého kraje projednala další postup a již nehodlá činit další kroky proti rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina ani proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí o odvolání. V pondělí věc projednají také zastupitelé kraje," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Královéhradeckému kraji vadilo, že povolené lhůty pro přechod na modernější a účinnější technologie jsou příliš dlouhé. V rozhodnutí jihlavského krajského úřadu jsou výjimky pro oxidy dusíku snížené u dvou kotlů na čtyři roky, u dalších dvou na šest a u posledních dvou kotlů to má být osm let, zatímco původně elektrárna počítala u všech šesti kotlů s osmi lety. U rtuti je stanovena výjimka pro dva kotle na čtyři roky a pro čtyři kotle na šest let, původně to bylo pro všechny kotle šest let. Královéhradecký kraj požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn nebo dřív splnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a přilehlých obcí, celkem jde asi o 63 tisíc domácností a stovky nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Patří do Energetického a průmyslového holdingu, který ovládá miliardář Daniel Křetínský.

Opatovická elektrárna v minulosti podstoupila modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz