Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Posun u D35. Dálnice z Hradce do Hořic má být hotová v roce 2026

26. 10. 2022

page.Name
Ředitelství silnic dálnic ČR (ŘSD) hodlá v listopadu zahájit výběrové řízení na stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Samotná stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku, který má vydané pravomocné stavební povolení, by měla začít v roce 2023. Příští rok by měla začít stavba také u navazujícího úseku mezi Hradcem Králové a Sadovou. Řidiči by měli po nové dálnici z Hradce až do Hořic dojet v roce 2026.

Od září ŘSD dělá v trase budoucí D35 mezi Hořicemi a Sadovou zemní práce a záchranný archeologický výzkum, který je plánovaný na 12 měsíců. Současně ŘSD dokončuje majetkoprávní přípravu. Samotná stavba by měla podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla začít v příštím roce. S uvedením do provozu se pak počítá v roce 2026.Odhadovaná cena stavby úseku Hořice - Sadová je 3,2 miliardy korun bez daně.

U navazujícího úseku D35 o délce 7,5 kilometru mezi Sadovou a napojením na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové ŘSD předpokládá v roce 2023 získání stavebního povolení, vypsání tendru i zahájení prací. Úsek by měl motoristům začít sloužit také v roce 2026. Odhadovaná cena stavby je 2,3 miliardy korun bez daně.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to úseky Liberec - Turnov, Sedlice - Opatovice - Časy, Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou. V prosinci chce ŘSD otevřít patnáctikilometrový úsek mezi Časy a Ostrovem na Pardubicku.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ŘSD