Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

ŘSD: Dálnice D35 z Hradce do Úlibic by měla být hotová v roce 2028

11. 6. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že dálnice D35 v úseku od napojení na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové po Úlibice na Jičínsku by mohla být zprovozněna v roce 2028. Tato část D35 v délce zhruba 36 kilometrů je rozdělena na čtyři úseky, nejblíže stavbě je ten mezi Sadovou a Hořicemi, kde pokračuje archeologický výzkum s termínem ukončení v září a zahájením stavby ještě letos. Vyplynulo to z vyjádření ředitele hradecké správy ŘSD Marka Novotného.

"Podle současných predikcí bychom měli být v Úlibicích někdy v roce 2028, tedy řidiči by se po D35 z Hradce do Úlibic mohli svézt v tomto roce," řekl Novotný.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu.

Úsek D35 Sadová - Hořice měří 10,5 kilometru. "Probíhá vyhodnocování jednotlivých uchazečů z výběrového řízení. Máme maximální snahu v co nejkratší době uzavřít smlouvu, a jak to bude jen trochu možné, předat staveniště a dát pokyn vítěznému zhotoviteli k zahájení prací ještě v letošním roce. Dosud nevíme, kdo to bude," řekl Novotný.

Tento úsek by měl být hotov v roce 2025. Tendr na výběr stavební firmy ŘSD vypsalo loni v listopadu. Nejvýhodnější nabídku na stavbu úseku Hořice - Sadová dalo sdružení firem Eurovia CS, M - Silnice a Stavby mostů. Nabídlo cenu 2,44 miliardy korun bez DPH, tedy 70 procent předpokládané ceny, uvedlo dříve ŘSD. Dostalo pět nabídek, nejvyšší byla 2,86 miliardy korun. Hodnotící komise prověřuje reference a cenové nabídky jednotlivých uchazečů.

V navazujícím úseku mezi Hradcem a Sadovou o délce 7,5 km by měl na jaře 2024 začít archeologický výzkum. "Získáváme v tomto měsíci stavební povolení a dokončujeme majetkoprávní přípravu. Koncem roku 2024 bychom chtěli zahájit stavební práce na úseku od Hradce," řekl Novotný. Předpokládaný termín zprovoznění tohoto úseku je rok 2027.

ŘSD má stavební povolení také na úsek Hořice – Úlibice o délce 16,3 kilometru. "Pro tento úsek soutěžíme archeologický záchranný výzkum,“ řekl Novotný. Se zahájením prací na tomto úseku se počítá v roce 2024 a zprovozněním v roce 2027. Podle současných předpokladů by výstavba posledního úseku o délce 1,6 kilometru, tedy obchvatu obce Úlibice, mohla začít v roce 2025, se zprovozněním se počítá v roce 2028.

Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém, Pardubickém a Olomouckém kraji.

ČTK