Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Hejtman ukončil zákaz rozdělávání ohňů, hasiči ale nadále nabádají k opatrnosti

20. 7. 2023

page.Name
Zákaz rozdělávání ohňů, který hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) vyhlásil minulé pondělí, po více jak týdnu končí. Riziko pro vznik a šíření požárů se snížilo, lidé by se ale měli nadále řídit aktuálním doporučením hasičů.

Zákaz rozdělávání ohňů platil v Královéhradeckém kraji posledních 10 dní. Hejtman ho minulé pondělí vyhlásil po poradě s ředitelem krajského hasičského sboru. Nyní zákaz končí.

„Nejsem zastánce zákazů, které nemají odůvodnění. Riziko, kvůli kterým od minulého týdne platil zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě v celém Královéhradeckém kraji, se za poslední dny výrazně snížilo, proto dnešním dnem ukončuji tento zákaz. Přestože výstraha ČHMÚ pominula a počasí v nadcházejících dnech bude deštivější, nadále platí doporučení hasičů před rizikovým chováním v podmínkách, které by mohly přispět ke vzniku a šíření požárů. Prosím proto všechny, aby byli opatrní a zbytečně při pobytu v přírodě neriskovali,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

V současné době s výhledem na následující dva dny stále platí pro celou Českou republiku výstraha ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) na nebezpečí požárů, konkrétně nízký stupeň nebezpečí. V tomto ohledu je doporučováno nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, neodhazovat zde cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

ČHMÚ zároveň doporučuje řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány. Jedná se například o vodoprávní úřady obcí, které mohou v rámci úsporného hospodaření s vodou zakázat odběr pitné vody nebo povrchových vod pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků či napouštění nádrží a bazénů na území obce. Je tedy dobré sledovat i webové stránky, popřípadě facebookový profil vaší obce.

Na následující grafice se můžete podívat na stále platná doporučení krajských hasičů, jak nezpůsobit požár a neohrozit sebe i druhé:

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: wikipedia.org, Královéhradecký kraj