Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V chovu kachen na Hradecku je ptačí chřipka, utraceno bude 23 tisíc kusů

19. 1. 2023

page.Name
V chovu kachen firmy Perena v Dobřenicích na Hradecku se objevilo letošní desáté ohnisko ptačí chřipky. Utraceno bude 23.000 kachen. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Chov kachen na farmě v Dobřenicích byl kvůli ptačí chřipce vybit již v roce 2021. Tehdy šlo o 24.000 ptáků.

"Chovatel ohlásil pokles snášky vajec. Po odebrání vzorků laboratoř potvrdila ptačí chřipku H5N1," uvedl Majer. Na hospodářství byla podle něj okamžitě přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Okolo ohniska budou vymezena příslušná ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.

Likvidace se bude v následujících dnech týkat kachen i vajec. V březnu 2021 hasiči dobřenický chov zlikvidovali za jeden den. Ptáky vynášeli z hal a usmrcovali je v kontejnerech s oxidem uhličitým.

Ptačí chřipka letos již zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo při vlně ptačí chřipky v roce 2021 vybito téměř 100.000 kachen.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic.

ČTK