Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Krajskou Stavbou roku je trutnovská galerie EPO1, uspěla i hradecká lávka

14. 11. 2023

page.Name
Trutnovské Centrum současného umění EPO1 získalo titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2023. Umělecké centrum vzniklo ve více než sto let staré budově bývalé elektrárny, jeho investorem je společnost Kasper Kovo. Cenu si z letošního 20. ročníku soutěže odnesl i jeden hradecký zástupce. Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní a inženýrské stavby porota udělila lávce pro pěší a cyklisty přes Labe v lokalitě Aldis.

Stavbaři, investoři a architekti přihlásili do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje rekordních 30 staveb, loni jich bylo 19. Absolutním vítězem se stala trutnovská galerie EPO1. Centrum EPO1 projektovala náchodská společnost Atelier Tsunami a nákladem desítek milionů korun její od roku 2020 vybudovali trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. Slavnostní otevření bylo zahájeno letos v květnu. Centrum EPO1 Kasperovi vybudovali z vlastních peněz bez dotací či grantů.

Jde o víceúčelový pětipodlažní komplex v objektu z režné zdi. Centrum současného umění EPO1 disponuje výstavní plochou 3400 metrů čtverečních. Objekt nabízí vnitřní výstavní plochy, open air expozici, ubytování pro umělce, kavárnu a administrativní část. Rozsáhlý objekt stojí ve výrobním areálu společnosti Kasper Group, která se zabývá strojírenskou výrobou a zpracováním dřeva.

Stavbou roku je i lávka u Aldisu

Druhé nejprestižnější ocenění putuje do Hradce Králové. Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní a inženýrské stavby porota udělila lávce pro pěší a cyklisty přes Labe v lokalitě Aldis. Stavba 103 metrů dlouhé a 5,7 metru široké lávky stála 175 milionů korun. Šlo o jednu z největších investic města za poslední roky. Nová lávka se v Hradci brzy po svém otevření stala předmětem mnoha debat. Kontroverze vyvolala zejména vysokou cenu, problémy způsoboval během zimy také kluzký povrch.

Čestné uznání získali od odborné poroty tvůrci přestavby Husova náměstí v České Skalici na Náchodsku. V kategorii občanské a bytové stavby získalo čestné uznání Centrum komplexní odborné podpory pro klienty se sluchovým postižením při VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova v Hradci Králové. Zvláštní cenu poroty obdržel Kulturní dům Kvasiny na Rychnovsku. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu dostali autoři projektu Novostavba viladomů Dobruška Mírová.

Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2022 získala přestavbu nevyužité nemocniční budovy na domov seniorů v Opočně na Rychnovsku. V minulých letech tento titul získal také rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové, rekonstrukce hospitalu Kuks, Komenského most v Jaroměři, kabinová lanovka na Sněžku, společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar nebo budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: archiv EPO1, Tomáš Kulhánek