Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Hradecký kraj bude v roce 2024 hospodařit se schodkem 120 milionů

4. 12. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj bude v roce 2024 hospodařit s rozpočtovým schodkem 120 milionů korun. Celkový objem příjmů pro příští rok je plánován na 18,45 miliardy korun, výdaje mají dosáhnout 18,57 miliardy korun. Hlavní investice budou do zdravotnictví, silnic a školství. Návrh rozpočtu dnes jednomyslně schválilo zastupitelstvo kraje. Pro rozpočet hlasovalo všech 40 přítomných zastupitelů. Rozpočet podpořili i opoziční zastupitelé, ocenili, že rozpočet je navržen jako prorůstový.

Schválený rozpočet zahrnuje rezervu 200 milionů korun pro případ zdražení či vyšší spotřeby energií a další rezervu přes 100 milionů korun na jiné neočekávané běžné výdaje. Kromě toho rozpočet vyčleňuje, stejně jako letos, rezervní balík na investice ve výši 330 milionů korun.

"V rozpočtu jsme na investice vyčlenili přes 1,3 miliardy korun, což je zhruba o 12 procent více než v letošním rozpočtu, který byl přitom rovněž výrazně proinvestiční. Plánované výdaje na krajské investiční projekty, které mají vysokou šanci získat evropské či jiné dotace, jsme meziročně zvýšili dokonce o 16,5 procenta na zhruba 420 milionů korun," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Celkové očekávané příjmy včetně provozních dotací od státu činí přes 18 miliard korun, z toho téměř šest miliard tvoří daně. Přes 11 miliard korun, tedy téměř dvě třetiny rozpočtu, bude věnováno na školství a přes dvě miliardy korun na dopravu.

Kraj má možnost na základě smlouvy s Českou spořitelnou z roku 2021 čerpat investiční úvěr v celkové výši až 1,2 miliardy korun. Jeho smyslem je v případě potřeby dokrýt stavební náklady v jičínské, náchodské či rychnovské nemocnici i v dalších zdravotnických a sociálních zařízeních. "Vzhledem k příznivému vývoji daňových příjmů i celkového krajského hospodaření však úvěr dosud nemusel být ani zčásti čerpán. Schválený rozpočet na příští rok plánuje jeho čerpání ve výši 300 milionů korun," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Od loňska kraj splácí úvěr od Komerční banky z roku 2018, který posloužil k rozsáhlé modernizaci a dostavbě náchodské nemocnice. Každoročně splácí 180 milionů korun, uvedl kraj. Úvěr ve výši 900 milionů korun podle splátkového kalendáře vyrovná v roce 2026. Současný dluh k 1. lednu 2024 bude činit 540 milionů korun.

Příspěvky na provoz krajských organizací v sociální oblasti se oproti letošnímu rozpočtu zvýší o deset procent. Plánované provozní, tedy neinvestiční dotace poskytované krajem se meziročně zvýší o více než 16 procent přibližně na 74 milionů korun.

Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

ČTK