Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Za tradičními řemesly do dílen, galerií i muzeí

6. 10. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Rčení „řemeslo má zlaté dno“ i zažitý pojem „zlaté české ručičky“ svědčí o tom, že čeští řemeslníci měli vždy dobrou pověst ve světě. V Královéhradeckém kraji najdete více než dvě desítky příležitostí, kde lze tradiční česká řemesla lépe poznat. Muzea, výrobce, nadšence i samotné řemeslníky má totiž dobře zmapované Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu. Přehled tipů k návštěvě najdete na stránkách www.remeslahk.cz. Mlynáři, bednáři, výrobci vánočních ozdob, tkalci a barvíři, ale i další vám dají rádi nahlédnout do kouzla svého oboru a někteří také pořádají akce, na kterých si řemesla můžete i vyzkoušet – a to třeba i na podzim nebo v zimě.

Tradičními obory v Podkrkonoší byly například tkalcovství a modrotisk. Expozici textilního tisku můžete navštívit v Městském muzeu Dvůr Králové nad Labem. Prohlídka vás seznámí s celým procesem zpracování textilu až po hotový potištěný produkt. Na místě jsou k vidění původní stroje, vzorníky a látky. Hlavně ale zaujmou ručně ryté dřevěné formy na místní vyhlášenou techniku zvanou modrotisk. Tyto formy vznikají pod rukama zkušených formířů a vy si je můžete vyzkoušet v místní dílně.

Tkalcovství se věnuje Vlastivědné muzeum a galerie v Železnici. V roubené chalupě z 18. století si nejlépe představíte, v jakých podmínkách dříve místní tkalci pracovali. Ve světnici si vyzkoušíte jak tkaní na původním tkalcovském stavu, tak i předení na kolovrátku. Seznámíte se také s přírodními surovinami, které se používaly k výrobě příze a látek. Každého asi hned napadnou len nebo vlna. Věděli jste ale, že vlákna se získávala i z kopřiv nebo bambusu?

Muzeum krajky Vamberk je dokladem dlouhé a krásné tradice krajkářského řemesla, které si získalo světový věhlas. Vamberecká paličkovaná krajka je proslulá nejen křehkou krásou a kvalitním ručním zpracováním, ale také množstvím originálních tradičních i moderních vzorů, díky nimž není jen dokladem toho, co bylo, ale také toho, jak se řemeslná tvorba může neustále vyvíjet. Ty nejvzácnější krajkářské práce, které zde můžete vidět, byly dokonce vystaveny i na mezinárodních výstavách, např. na světových výstavách EXPO.

Černým řemeslem bylo označováno kovářství. Čertovsky voňavé řemeslo si mohou návštěvníci vyzkoušet ještě do konce října v Pevnostní kovárně v Josefově. Mimo kovárny je tu k vidění také dílna truhlářská a klempířská. Ačkoliv vybavení pochází většinou z období 1. světové války, slouží stejně dobře dnes jako kdysi.

Stavebnice, která spojuje generace – to je Merkur. Originální kovová stavebnice pochází z Police nad Metují a letos oslaví už 103. rok své existence. V muzeu věnovanému právě Merkuru se seznámíte nejen s historií značky, ale projdete se také unikátním Ocelovým městem Julese Verna postaveným z této stavebnice nebo popustíte uzdu vlastní fantazii v místní herně.

Až zafouká, roztočí se lopatky větrného mlýna v Borovnici, které pohání vrtule o rozměru celých 16 metrů. Replika mlýna z poloviny 19. století stojí nedaleko od Pecky a mimo exkurze do šalandy a nahlédnutí do složitého mechanismu mlecího zařízení slibuje také výhledy na Krkonoše a Orlické hory.

V Praskačce u Hradce Králové teprve nedávno vzniklo krásné rodinné Museum bednářství Jaroslava Tománka. Kádě, sudy, máselnice, ale i prací stroje a samozřejmě i ponky a nářadí, které používali bednáři před více než sto lety, si můžete prohlédnout po celý rok. Pro děti jsou tu navíc připraveny pracovní listy a pro kutily i možnost vyzkoušení práce se dřevem.

Blížící se Vánoce vás možná inspirují k výletu do některé z výroben skleněných vánočních ozdob. Foukané ozdoby vyrábí třeba podnik OZDOBA nebo Vánoční ozdoby, DUV – družstvo ze Dvora Králové nad Labem, kde tradice výroby vánočních kouliček a jiných tvarovaných ozdob trvá už dlouhé desítky let. V devadesátých letech se do výroby skleněných vánočních dekorací pustila také jičínská firma HAN Design Jičín. Exkurzi do výroby, foukání, malování i zdobení si tak můžete vyzkoušet pokaždé jinde a pokaždé trochu jinak. Odměnou vám bude vlastnoručně vyrobený suvenýr, kterým můžete ozdobit váš vánoční stromek.


Většina zmíněných míst počítá nejen s návštěvou jednotlivců a rodin s dětmi, ale ráda uvítá třeba i celou školní třídu. Více informací o tradičních řemeslech v Královéhradeckém kraji najdete na stránkách www.remeslahk.cz.

A jaké jsou tipy pracovníků Centrály cestovního ruchu?

Písemnictví

V impozantním barokním komplexu broumovského kláštera, který je otevřený celoročně, si přijdou na své všechny věkové kategorie. Součástí této národní kulturní památky je nejen muzeum, ale také Dětská galerie Lapidárium nebo Interaktivní prohlídky Skriptoria – středověké klášterní písárny, kde si můžete vyzkoušet opis historického textu husím brkem a prohlédnout si vzácně dochovanou klášterní knihovnu se sedmnácti tisíci svazky knih.

Loutkářství

Loutkové divadlo Drak s interaktivním divadelním muzeem Labyrint divadla Drak je moderní objekt, který byl vytvořený, aby propojoval umění a vzdělávání. Cesta bludištěm vede do Dračí laboratoře, originální multimediální herny s trenažéry, které nejen dětským návštěvníkům umožní vyzkoušet si různé divadelní profese. Loutkářství je zapsáno už od roku 2016 na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO.