Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Na rekonstrukci Vrbenského kasáren získal kraj dotaci 55 milionů korun

13. 2. 2023

Na rekonstrukci Vrbenského kasáren získal kraj dotaci 55 milionů korun 0 snímků
První dotaci ve výši 55 milionů korun z Národního plánu obnovy (NPO) získal Královéhradecký kraj na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové. Peníze pokryjí stavební úpravy a vybavení prostor budoucího kulturního a kreativního centra, které vznikne v části bývalého vojenského objektu. V dalších měsících chce kraj získat z dotací i další finanční prostředky. Celkové náklady odhaduje hejtmanství až na 750 milionů korun, dotace by přitom mohly pokrýt až 80 procent uznatelných nákladů.

„Tato výzva z Národního plánu obnovy je jen jedním z několika finančních zdrojů, které by měly celkovou proměnu této budovy pokrýt. Zásadní část prostředků na tuto investici chceme získat také z dalších evropských programů. Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat unikátní kulturně kreativní centrum, které bude z regionálního i nadregionálního pohledu výjimečné,“ shrnuje náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Kromě peněz z výzvy na kulturní a kreativní centra NPO chce Královéhradecký kraj získat peníze na obnovu kasáren z dalších čtyř finančních zdrojů. Požádá o ně ve dvou výzvách Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). O první část ve výši 25,8 milionu korun už kraj prostřednictvím Centra investic, rozvoje a inovací požádal loni v říjnu a tyto finanční prostředky by měly pokrýt vybudování archeologické expozice. O další část peněz z IROP bude kraj žádat letos na jaře a celkově se bude jednat o bezmála 180 milionů korun.

„Největší část finanční podpory pak chceme získat z výzvy NPO určené na revitalizaci brownfieldů. Podání žádosti nyní připravujeme. Z tohoto zdroje bychom mohli získat prostředky zejména na energeticky účinnou revitalizaci objektu,“ doplnila Berdychová.

Kreativní centrum nebude určeno jen pro odborníky, ale po přestavbě prostor ve Vrbenského kasárnách také pro nejširší veřejnost formou expozic, vzdělávacích a zážitkových kurzů, workshopů a podobných akcí. Bude působit pod správou a odborným vedením krajského Muzea východních Čech v Hradci Králové.

V areálu kasáren v centru stotisícového města kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný. Také hradecká radnice připravuje v areálu investice, konkrétně úpravu veřejných ploch tak, aby lépe vyhovovaly využití pro pořádání kulturních akcí.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek