Pátek

29. září 2023

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Začal Týden pěstounství, šíří osvětu a vyvrací mýty o náhradní rodinné péči

12. 9. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj pořádá ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi již tradiční Týden pěstounství na podporu náhradní rodinné péče. Koná se od včerejška až do 17. září ve více než 10 městech regionu a nabízí program pro pěstouny i veřejnost.

Týden pěstounství je poděkováním všem našim pěstounům za jejich úsilí a úlohu v životě dětí, ale také zajímavou příležitostí pro širokou veřejnost zjistit víc o náhradní rodinné péči. Program začal včera ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové a další zajímavé akce jsou připravené v Dobrušce, Jaroměři, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a dalších městech regionu. Všechny zájemce srdečně zvu. Pojďme společnými silami šířit myšlenky náhradního rodičovství,“ popsala akci náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.

V evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně téměř 320 dětí, kterým je možné zprostředkovat náhradní rodinnou péči. Jde převážně o děti starší šesti let, se sourozeneckými vazbami, zdravotním či mentálním hendikepem a také děti z minoritních etnik, které aktuálně žijí v dětských domovech.

Větší propagace pěstounství a podpora jeho společenské prestiže je pro vedení kraje výzvou. Na základě osobních setkání s pěstounskými rodinami uvažujeme o změně podpory pěstounů ve službách i nabídkách ze strany kraje. Nyní je v kraji více než 550 pěstounských rodin, které se starají o děti s těžkým osudem, často traumatizované a se specifickými potřebami, a já si plně uvědomuji, že jich potřebujeme mnohem více. Zvýšení povědomí o potřebnosti a důležitosti pěstounské péče mezi veřejností významně napomáhá právě i Týden pěstounství,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Týden pěstounství v Královéhradeckém kraji se letos koná od 11. do 17. září. Jeho vyvrcholením je Den pro pěstouny, který se uskuteční v sobotu 16. září v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Do registru vhodných pěstounů je v současné době v kraji zařazeno 79 rodin, z nichž ale pouze 15 je plně připraveno na přijmutí dítěte. Být pěstounem není rozhodně jednoduchá cesta, je to celodenní práce s velkým množstvím sebezkušenostních okamžiků, ale ze slov dlouhodobých pěstounů víme, že má velký smysl a mnohdy přináší do rodiny nepopsatelné štěstí,“ dodala náměstkyně Berdychová.

Kompletní program Týdne pěstounství je na: www.stansenahradnimrodicem.cz.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: stansenahradnimrodicem.cz