Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Vaříme s Farmou na Studánce: Jelení steak s brusinkovou omáčkou

2. 4. 2024 Komerční sdělení

page.Name
Je dietní, je zdravá, je chutná. Zvěřina je navíc od dob minulých dnes k dostání celoročně ve výborné kvalitě, a tak zpestřit si jídelníček jedním z nejčistších mas už není žádný problém. Zvěřina nebyla a nikdy nebude obyčejné maso, takže máte-li možnost si ji v kuchyni vyzkoušet, stojí za to si k tomuto prvotřídnímu masu najít cestu. Otevřete si dveře k novým gastronomickým dobrodružstvím. Ukážeme vám, jak si můžete připravit několik specialit ze zvěřiny, kterou na trh dodává Farma Třebešov, jež zpracovává zvěřinu z Orlických hor a okolí.

Maso nechte rozmrazit na pokojovou teplotu. Rozpalte pánev, přidejte 2 lžíce oleje a plynový nebo elektrický tepelný zdroj pod ní nastavte na střední stupeň. Vyhoďte maso z obalu, vložte ho na pánev a opékejte z každé strany 3 minuty, dokud není pěkně propečené. Odstavte z ohně, nechte pod pokličkou 10 minut odpočinout a poté nakrájet na tenké plátky.

Tip: Do výpečku na pánvi přidejte 3 lžíce vody, přiveďte k varu, odvařte výpek, vypněte tepelný zdroj a vmíchejte 20 g studeného másla. Již nevařte a hned přelijte přes nakrájené maso.

Složení:

2 ks (300 g) nakládané jelení stehenní plátky, bez kosti, zmražené
3 lžíce oleje
1 středně velká fialová cibule
3 stroužky česneku
5 dl sladšího červeného vína špetka mletého zázvoru špetka mleté ​​​​skořice
4 ks hřebíčku
10 kuliček barevné listy jalovce 6 kuliček barevné listy jalovce
6 kuliček
listy jalovce
1 mokka lžička estragonových listů
1 mokka lžička rozmarýnu
1,5 dl brusinkového džemu
50 g másla
1 citrón
1 mrkev
cukr

Přípravu omáčky začněte tak, že na 1 lžíci oleje osmahněte 1 středně velkou, nadrobno nakrájenou fialovou cibulí a 3 stroužky česneku nakrájeného na plátky. Přilijte 5 dl sladšího červeného vína a okořeňte v hmoždíři rozdrcenou směsí ze špetky mletého zázvoru, špetky mletého skořice, 4 kusů hřebíčku, 10 kuliček barevného pepře, 6 kuliček jalovce, 2 bobkových listů, 1 mokka lžigonových listů a lžiček . Vše svařte na polovinu objemu. Nakonec přidejte 1,5 dl brusinkového džemu a provařte. Do horké omáčky vmíchejte 50 g studeného másla nakrájeného na malé kostičky, míchejte, dokud se nerozpustí, ale již nevařte. Mezitím si můžete na další pánvičce zkaramelizovat plátky citrónu a najemno nakrájenou mrkev. Servírujte s bramborovými kroketami. Dobrou chuť!

Podívejte se na video, jak recept připravili známý mistr kuchař a legenda české gastronomie Jaroslav Sapík a další vyhlášený šéfkuchař Jan Pýcha při své návštěvě v Hotelu Studánka u Rychnova nad Kněžnou.


www.farmatrebesov.cz


www.hotelstudanka.cz