Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

V kraji ubylo povodňových stupňů, nyní jsou hlášeny na 14 místech

12. 2. 2024

page.Name
Povodňové stupně byly dnes odpoledne v Královéhradeckém kraji na 14 místech. Ráno bylo takových míst 18. Kvůli zvýšené hladině Orlice policie odpoledne uzavřela zaplavenou silnici II/298 vedoucí z Třebechovic pod Orebem do Krňovic na Hradecku a dál do Býště. Řidiči ji mohou minout například objížďkou přes Běleč nad Orlicí, vyplývá z informací policie a dat Povodí Labe.

"V horních a středních úsecích zasažených toků jsou vodní stavy většinou na následky nebo blízké kulminace. Vlivem dotoku mírně stoupají uzávěrové profily přítoků Labe, a to Orlice, Cidlina, Mrlina, Jizera. Volná stoupá Labe pod soutokem s Orlicí," uvedl v odpolední zprávě k vedoucí situaci dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Druhý povodňový stupeň, pohotovost, byl odpoledne na Cidlině v Novém Bydžově. Od rána klesla z druhého na první povodňový stupeň hladiny Labe ve Vestřevi a Stanovicích a Úpy ve Zlíči. První stupeň, tedy bdělost, byl i na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, Orlici v Týništi nad Orlicí, Metuji v Krčíně.

Na Labi prvního stupně platil na přehradách Labská ve Špindlerově Mlýně a Les Království u Dvora Králové nad Labem a na soutoku Labe a Orlice v Hradci Králové. Bdělost byla dále na Cidlině v Jičíně av Chlumci nad Cidlinou a na Bystřici v Rohoznici.

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. "Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme," uvedl Petr.

Hasiči k čerpání vody dnes vyjížděli čtyřikrát, a to dvakrát do Hajnice na Trutnovsku a dále do krkonošského Černého Dolu a do Trutnova. Stromy ze silnic odstraňovali na třech místech.

Do úterý vodohospodáři čekají na východě Čech srážky v přeháňkách do deseti litrů vody na metr čtvereční. Na hřebenech hor by mělo sněžit. "Přeháňky mohou zpomalit celkově klesající tendenci. Vlivem dotoku nelze vyloučit překročení druhého povodňového stupně v profilu Týniště nad Orlicí," uvedl Petr.

Hladiny řek jsou po vytrvalých deštích v Královéhradeckém kraji vzedmuté od minulého týdne.

 

ČTK
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek