Famózní obrat! Votroci si v deseti vyšlápli na Boleslav a berou všechny body

4. srpna 2024

Královéhradečtí fotbalisté porazili ve 3. kole Chance ligy Mladou Boleslav 2:1 a oplatili jí tak jarní porážku v boji o Evropu. Votroci měli hrozivý vstup do zápasu, hned ve druhé minutě už prohrávali po vlastním gólu Čiháka. Horejšův tým se stihl do utkání vrátit rychle, už v 7. minutě srovnal první brankou po návratu Adam Vlkanova. Utkání silně ovlivnila červená karta pro Petra Juliše. Mladý útočník nepříjemně dohrál souboj a po konzultaci s VARem šel do sprch. Hradečtí přežili drtivý tlak soupeře a ve druhé půli dokázali dokonce skórovat. Hlavou se po centru Horáka ze standardky prosadil Čihák, který tak napravil vlastenec z druhé minuty. Hradec má po třech kolech šest bodů a v neúplné tabulce je nyní na pátém místě.

Odplata za jaro přeci jen přišla! Votroci porazili Mladou Boleslav 2:1 a berou všechny tři body. Celkem jich mají už šest a nyní jsou na příčkách zajišťující účast ve skupině o titul.

Před začátkem utkání se s kariérou rozloučil Jakub Rada. Velezkušený záložník v Hradci odkopal čtyři sezóny, na paži nosil i kapitánskou pásku. Na památku dostal od vedení klubu pamětní dres a plaketu.

Hradečtí vstoupili do zápasu špatnou nohou. Stoper Čihák nepřesně rozehrál a pak si z následné akce sám srazil do branky přízemní centr Kušeje. Bylo odehráno několik desítek vteřin a Votroci už doma pod lízátky prohrávali 0:1. Čihák si už v sezóně jeden vlastní gól dal, nakonec ho v úvodním kole proti Teplicím zachránil videorozhodčí a dvojí dotek Trubače. Tentokrát však nebylo co posuzovat a hosté se ujali vedení.

Radovali se z něj ovšem pouze 5 minut. Čmelík úžasnou průnikovkou uvolnil Mihálika, který balón stihl zachytit na hrací ploše a přihrát pod sebe. Naprosto přesně našel nabíhajícího Vlkanovu, který se z první nemýlil a dal svůj první gól od návratu do Hradce. Pro Mihálika to byla první gólová přihrávka v černobílém dresu.

Votroci chtěli hrát hodně do tahu, vzhledem k tomu že vepředu měli rychlostně dobře vybavené fotbalisty. Často se posílaly dlouhé balóny za obranu, které hledaly především Juliše. Východočeši na své poměry velmi agresivně presovali, což se jim málem vymstilo v 16. minutě, kdy Boleslav vstřelila druhý gól. Mareček přeloboval Zadražila a už se radoval ze čtvrtého letošního gólu. Branka ovšem pro ofsajdové postavení produktivního záložníka platit nemohla.

Juliš dostal po likvidačním zákroku červenou

A po několika minutách šel VAR do hry znovu, tentokrát však v neprospěch Hradce. Juliš nepříjemně dohrál jednoho ze stoperů a zaslouženě musel pod sprchu. Hradec tak po vzoru minulých sezón musel hrát velkou část zápasu v oslabení. Trenér Horejš naordinoval týmu velmi hluboký blok, který ovšem v první fázi nebyl příliš kompaktní a Boleslav si vytvářela spoustu šancí.

Největší z nich měl ve 26. minutě Stránský, jemuž se podařilo nedat střelu do odkryté brány z hranice malého vápna. Obrovské příležitosti se zalekl a balón překopl vysoko nad. Horké chvíle domácí přečkali a defenzivně se konečně upevnili. A naopak se jim podařilo i zazlobit. Horák se skvěle uvolnil na levé straně a hledal Mihálika. Centr hradeckého rychlíka si hostující obrana div nesrazila do brány.

Tempo hry na konci poločasu zpomalilo, což vyhovovalo spíš Votrokům. Boleslavi to přestalo lepit a její fotbalisté začali chybovat. Ve 44. minutě přišel velmi kontroverzní moment. Horák byl v dalším úniku zdánlivě faulován boleslavským stoperem, ale sudího Zaorala to nechalo naprosto chladným. Inkriminovaný moment ještě zkoumal videorozhodčí, nakonec však rozhodčí pokyn ke změně rozhodnutí nedostal. To se nelíbilo hradeckým fanouškům, Malšovickou arénu vyplnil ohlušující pískot.

Z psance hrdinou, Čihák vystřelil Hradci výhru

Začátek druhé půle kontrolovala Boleslav. Votroci hráli v bloku, ale velmi kompaktním. Holoubkův tým nenajdete žádné skuliny. A pak to přišlo. V 51. minutě po chybě na Vlkanově rozehrávali domácí standardní situaci z levé strany. Balón nacentroval přímo na hlavu Čiháka Horáka. Stoper, na jehož bedrech plně ležel úvodní gól z druhé minuty svou chybu odčinil a poslal Votroky do vedení 2:1!

Bolku jako by gól naprosto opálil. Nedokázala se dostat do souvislého tlaku, naopak to byli oslabení Votroci, kdo byl nebezpečnější. V 65. minutě už ale tým z města aut zazlobil nebezpečným centrem zprava, nakonec však nikdo z hostů na dobrou pobídku nedosáhl. Tlak se v poslední půlhodince začal stupňovat a Boleslav najednou byla zpátky na koni. Králova hlavička ze 70. minuty orazítkovala břevno, střelu Kostky z voleje o tři minuty později kryl Zadražil.

Hradecký brankář se musel vyznamenat ještě jednou, a to po hlavičce Buryána. Reflexivním zákrokem vytáhl nebezpečný pokus nad branku. Boleslavští to tam v závěru začali sypat hlava nehlava, ale hradečtí stopeři si se vším dokázali poradit. Ani dvě prudké střely Langhamera fantóma mezi třemi tyčemi nepřekvapily, a tak Hradec bere po velmi dramatickém průběhu všech tří body za výhru 2:1.

Chance liga, 3. kolo. Neděle 4.8.2024, 17:00

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky a přihrávky:  7. Vlkanova (Mihálik), 51. Čihák (Horák) – 2. Čihák (vlastní)

Rozhodčí:  Zaoral – Pochylý, Dohnálek

Žluté karty:  88. Zadražil – 77. Vojta, 83. Králik

Červené karty:  19. Juliš

Držení míče:  26 % : 74 %.  Střely na branku:  3:7. Střely mimo: 1:7.

Rohy:  4:8. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 6:5.

Diváci:  6166