23.3ºC

Naděžda

Hradec úřadoval v přesilovkách. Výhru v prodloužení vystřelil Blain

8. ledna 2023

Poprvé v roce 2023 zvítězili hradečtí hokejisté na domácím ledě. Přestože měli doposud s Olomoucí z vzájemných duelů tuto sezonu hrozivé skóre 0:8, tak byli v duelu 36. kola neustále napřed. Pomáhaly jim k tomu zejména přesilové hry, přičemž ta poslední i dramatické utkání rozhodla. Lvi totiž opět zkusili variantu bez brankáře a sedm sekund před koncem prodloužení v situaci pět na tři vystřelil dva body Jeremie Blain.

Od začátku se hrál svižný zápas a Hradec šel do vedení na začátku 12. minuty. V přesilové hře domácí rozjeli rychlou kombinaci, která končila přesnou přihrávkou na Jakuba Lva. Jeho zakončení z levého kruhu na bližší tyč bylo nad Konrádovy síly a elitní útočník tím navíc načal druhou stovku kanadských bodů v hradeckém dresu. Ještě do konce třetiny ale bylo srovnáno. Olomouc taktéž udeřila v početní výhodě v samotném závěru. Pavel Musil zůstal zcela volný na levém kruhu a po Kuncově přihrávce trefil odkrytou klec.

Trend skórování v nerovném počtu hráčů na ledě pokračoval i ve druhé třetině. Mountfield dostal po pěti a půl minutách 76 sekund trvající přesilovku pět na tři, kterou využil na maximum možného. Nejdříve totiž v čase 25:52 dostal nabito Aleš Jergl a poslal opět domácí do vedení, o 42 sekund později využili Hradečtí i navazující herní situaci. To byl na pravém kruhu přesný v zakončení Kevin Klíma a Hanáci byli jednoznačně horším týmem i nadále. Leč čtvrtfinalista Ligy mistrů na větší rozdíl neodskočil. Ba naopak, Moře stačilo na dva góly jenom 94 sekund.

Nevinně vypadající situaci dva na dva zakončoval Jakub Navrátil a jeho šikovná střela přes obráncovu hokejku překvapila Růžičku, v polovině 32. minuty pak Kusko vyhrál buly v útočném pásmu a těžil z toho Tomáš Dujsík, na jehož tvrdou střelu neměl domácí gólman nárok. Divoké prostřední dějství pokračovalo i nadále a Lvi si strhli potřetí vedení na svoji stranu. Byl u toho francouzský expres Jordann Perret, jehož individuální akce počtvrté rozradostnila fanoušky v ČPP Aréně. Přesto se ale šlo do kabin za vyrovnaného stavu. Poslední slovo si vzal v čase 39:42 podruhé v utkání Pavel Musil a bylo to tak 4:4.

Ve třetí třetině ubylo šancí, a také gólů. Nejblíže brance byl na začátku 51. minuty Kevin Klíma, svůj samostatný únik ale gólem neorámoval. O osudu utkání tak muselo rozhodnout až prodloužení. A tam Lvi dominovali. Minutu a půl před koncem se trenérský štáb rozhodl odvolat po závaru před Konrádem Růžičku, následná situace čtyři na tři vynesla Mountfieldu přesilovku.

Hradec v ní opět zariskoval, nechal znovu brankáře na lavičce a vše dotáhl do gólového konce. Pokus Jeremieho Blaina od modré Konrád přes clonu neviděl a sedm sekund před sirénou tak domácí obránce rozhodl o výhře Hradce 5:4 v prodloužení.

Hlasy trenérů:

Petr Svoboda (Mountfield HK): Dobře jsme do utkání vstoupili a pomohli si přesilovkou. Škoda, že jsme v oslabení netrefili prázdnou bránu, protože za stavu 2:0 by se zápas asi vyvíjel trochu jinak. Bohužel jsme nezvládli konce třetin. Pozitivum je, že se nám dařily přesilovky, což musíme zopakovat. Zdviženým prstem naopak je, že při hře pět na pět jsme zápas prohráli 1:3. V prodloužení jsme zkusili risk, který nám vyšel, byl tam faul a využili jsme přesilovku. Kluci makali, diváci nás hnali a dvou bodů si moc vážíme.

Boris Žabka (HC Olomouc): Gratulujeme soupeři k výhře, byl to náročný zápas. Věděli jsme, že Hradec se nás doma bude snažit dostat pod tlak, což se mu podařilo. Snažili jsme se s tím srovnat co nejlépe a posouvali puky. Musím říct, že po tom průběhu utkání jsme rádi za bod, i když v prodloužení to bylo otevřené. V té sestavě, v jaké jsme byli, chci pochválit kluky za výkon.

36. kolo hokejové extraligy:

Hradec Králové - Olomouc 5:4 v prodl. (1:1, 3:3, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Lev (Rosandič, Lalancette), 26. Jergl (McCormack), 27. Kevin Klíma (Lev), 34. Perret, 65. Blain (Cingeľ) - 20. P. Musil (Kunc, Plášek), 31. Navrátil (Kusko, Klimek), 32. Dujsík (Kusko), 40. P. Musil. Rozhodčí: Kika, Obadal - Gebauer, Axman. Vyloučení: 2:6. Využití: 4:1. Diváci: 4142.

Hradec Králové: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Pilař, Kevin Klíma, R. Pavlík - Jergl, Lalancette, Perret - Doležal, Štohanzl, M. Novák. Trenér: T. Martinec.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Dujsík, Mareš, Švrček, Řezníček, A. Rutar - Orsava, J. Knotek, Bambula - P. Musil, Kunc, Plášek - Navrátil, Kusko, Klimek - M. Tomajko, Anděl. Trenér: J. Tomajko.