Hradec vynuloval Plzeň. Zisk tří bodů režíroval dvougólový Eberle

5. ledna 2023

Na plzeňském ledu se v poslední době Hradci daří. Tuto bilanci navíc potvrdil i v předehrávce 35. kola Tipsport Extraligy, kterou vyšperkoval i o první čisté konto na západě Čech v historii vzájemných utkání. Zodpovědným týmovým výkonem si Východočeši došli pro výhru 4:0, na které měl podíl i útočník Jan Eberle. Nová hradecká posila přispěla ke třem bodům dvěma góly.

Zápas na tradičně horkém ledě indiánů začal pěkně zostra. Už po minutě mohl Lvy poslat do vedení Lalancette, když zakončoval situaci dva na jednoho. Jeho bekhendové zakončení ale vylapal Svoboda. O minutu později se do sebe pustili Radovan Pavlík s plzeňským bojovníkem Bittenem a oba zamířili rovnou na trestnou lavici.

Nepříliš pohlednou třetinu gólově rozsekla až první přesilová hra Hradeckých. Lukáš Cingel zabojoval na pravé straně u mantinelu a přes McCormacka se puk dostal na levý kruh k Aleši Jerglovi, který se přesně trefil nad Svobodovo rameno a na začátku 14. minuty Východočeši vedli.

Start do druhé třetiny měl Mountfield výborný. Na dlouhou dobu zavřel soupeře v pásmu a kombinoval, jenže povedené pasáži hry chyběla branka, která by dala Hradci větší klid. Hra plynula bez vážnějších příležitostí až do posledních pěti minut, kdy přišla pro Plzeňské dvojitá pohroma.

Všechno začalo necelé čtyři minuty před koncem, vyhození domácích zachytil ještě v pásmu Jergl a nahodil na branku, kde byl připraven Jordann Perret a zblízka prostřelil Svobodu. O 58 sekund později protlačil puk nadvakrát do branky Jan Eberle a svým prvním zásahem v dresu Mountfieldu vyhnal značnou část diváků na přestávkové občerstvení.

Ve třetí třetině byli domácí zpočátku aktivnější a ostřelovali Růžičku, ten ale držel svůj tým, který mířil za třemi body. Plzni nehrálo ani do karet to, že se téměř vůbec nepřerušovalo. Hradec vývoj duelu kontroloval, navíc ještě navýšil své konto. Opět u toho byl Jan Eberle, který stál ve vhodný čas na hranici brankoviště a šikovnou tečí Cingelovy střely z modré dal konečnou podobu výsledku. Po výhře 4:0 se Lvi přiblížili na dva body sedmému Liberci, toho ale čeká páteční střet se Spartou.

Hlasy trenérů:

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Do první třetiny jsme vstoupili slušně, bohužel nás srazila branka v oslabení. Ve druhé části jsme inkasovali další dvě branky, navíc hodně laciné, skoro vlastní, což nás pak hodně zlomilo. Ve třetí třetině jsme již neměli síly na zvrat, měli jsme malý tlak do brány, navíc jsme se nedokázali ani udržet v pásmu. Soupeř byl jasně lepší a po zásluze vyhrál.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Vítězství nás samozřejmě těší, v Plzni se nevyhrává lehce. Podali jsme velmi dobrý výkon, navázali jsme na poslední utkání s Třincem. Důležitý byl pro nás první gól, který jsme dali z přesilové hry. Ve druhé třetině jsme poté během minuty přidali další dvě branky, čímž se zápas zlomil. Následně jsme byli zodpovědní. Jsem rád i za brankáře Růžičku, který dnes vychytal čisté konto.

Hokejová Tipsport extraliga - předehrávka 35. kola:

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Jergl (McCormack, Cingeľ), 37. Perret (Jergl), 38. Eberle (Cingeľ), 56. Eberle (Cingeľ, Lev). Rozhodčí: Kika, Sýkora - Brejcha, Komárek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 4192.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Zámorský, Kvasnička, L. Kaňák, Houdek, Piskáček, Malák - Hrabík, Kodýtek, Schleiss - M. Lang, Holešinský, Slanina - Rekonen, Mertl, A. Dvořák - Adamec, Bitten, Dáňa. Trenér: Kořínek.

Hradec Králové: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Pilař, Kevin Klíma, R. Pavlík - Jergl, Lalancette, Perret - Z. Doležal, Štohanzl, P. Moravec. Trenér: T. Martinec.