Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Hradecký kraj dál nemá koncepci nemocnic, staví domovy důchodců

20. července 2020

Královéhradecký kraj ani během posledních čtyř let nezískal koncepci zdravotnictví, neuskutečnilo se ani uvažované sloučení krajských nemocnic do jednoho subjektu. Kraji se ale podařilo po mnoha letech příprav a třech nezdařených tendrech zahájit více než miliardovou investici do přestavby nemocnice v Náchodě. V sociální oblasti kraj zahájil stomilionové investice do zvýšení kapacit domovů seniorů. Ve školství kraj dokončil slučování středních škol.

Ve zdravotnictví považuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) za úspěch udržení rozsahu zdravotnické péče všemi akutními obory v krajských nemocnicích, a to přes nedostatek lékařů a sester. Vyzdvihl investice do zdravotnické infrastruktury, které odhadl za poslední čtyři roky na celkových asi 2,5 miliardy korun. Podle Cabicara jde o dosud největší sumu vloženou do krajských nemocnic během jednoho volebního období.

Hnutí ANO, které jako vítěz voleb skončilo v opozici, počínání krajské vlády ve zdravotnictví kritizuje. "Největší nedostatky vidím v nedokončené fúzi nemocnic, kdy jsme i my požadovali, aby všechny nemocnice měly samostatné financování, účetnictví. Na to doplácela třeba rychnovská nemocnice, která patří pod Náchod. Je to příklad nekoncepčnosti," řekl ČTK krajský zastupitel a poslanec Petr Sadovský (ANO). V minulosti ANO uvádělo, že koalice vede zdravotnictví do propasti.

Cabicar kritiku odmítl. "Proces byl završen, i když se zpožděním kvůli covidu-19. Je to připravené, je férové, aby poslední krok učinila nová reprezentace, která vzejde z voleb," řekl Cabicar.

Kraj má čtyři nemocnice jako samostatné akciové společnosti v Náchodě, Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem. Jejich akcie vlastní Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Do něj by se měly nemocnice sloučit a dál by fungovaly jako odštěpné závody.

Krajské zdravotnictví bylo v posledních čtyřech letech častým zdrojem sporů i v samotné koalici tvořené ČSSD, ODS, Koalicí pro Královéhradecký kraj, koalicí Starostové a Východočeši a TOP 09. Spory se například týkaly manažerského obsazení nemocnic. Koalice v roce 2018 zřídila i zdravotnický krizový tým, ve kterém kromě Cabicara zasedli hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) a jeho první náměstek Martin Červíček (ODS). Vedení kraje řešilo třeba nedostatek personálu v krajských nemocnicích.

Přestavba Oblastní nemocnice Náchod za 1,3 miliardy korun bez DPH začala na jaře 2018 a hotová má být letos. Kraj připravuje také rozsáhlou investici do jičínské nemocnice, kdy má za půl miliardy korun vyrůst pavilon s odděleními dialýzy, onkologie a interny.

V sociální oblasti kraj usiloval hlavně o zvyšování kapacit domovů důchodců, ve kterých je nyní přibližně 2500 lůžek. Pro zachování dostupnosti této služby je podle zástupců kraje potřeba do roku 2026 vybudovat dalších tisíc nových lůžek. Letos kraj například zahájil práce na rozšíření domovů seniorů v Tmavém Dole a v Borohrádku. Chystá výstavbu domova v Opočně, rekonstrukci v Žacléři nebo rozšíření domova seniorů v Pilníkově na Trutnovsku. Významnou investicí za několik stovek milionů korun bude rozšíření domova důchodců v Hradci Králové asi o 120 lůžek.

Vlna kritiky ze strany samospráv, škol i opozičních zastupitelů se zvedla proti sloučení středních škol, které vedení kraje v roce 2017 zdůvodnilo malým počtem žáků a nutností úspor. Koalice sloučení prosadila a k 1. červenci 2018 se 21 středních škol a učilišť sloučilo do deseti nových subjektů. Kraj také letos dokončil plošné konkurzy, při nichž v několika vlnách od školního roku 2017/2018 vybral ředitele desítek školských zařízení. K plošnému vypsání konkurzů na ředitele škol po uplynutí jejich šestiletého funkčního období kraj vedlo to, že hejtmanství chyběl odpovídající systém hodnocení jejich práce.





ČTK
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml