Lvice zvládly derby s Karou Trutnov a zahrají si nadstavbovou část A1

24. února 2024

Hradecké Lvice zvítězily v posledním kole základní části ŽBL nad Trutnovem 58:56 a na poslední chvíli proklouzly do vyšší nadstavbové skupiny A1. Trutnov byl výhře ve východočeském derby nejblíž od roku 2016, nakonec ale Lvice zvítězily i po jednadvacáté v řadě. Hradecké basketbalistky po páteční výhře musely čekat na sobotní výsledek zápasu mezi Slavií a Chomutovem. Díky výhře Pražanek nakonec Lvice zakončily základní část na 5. místě tabulky a postoupily do nadstavbové skupiny A1 pro pět nejlepších týmů ŽBL.

Hradecké Lvice v posledním 18. kole základní části ŽBL přivítaly východočeské rivalky z Trutnova. Oba týmy šly do zápasu s velkou motivací. Zatímco Lvice mohly v případě výhry přeskočit na pátém místě tabulky Chomutov a postoupit do nadstavbové části A1 pro pět nejlepších týmů, hráčky z Trutnova stále se chtěly vítězstvím odpoutat ze dna tabulky. Do zápasu šly Lvice jako jasné favoritky, východočeské derby ovládly už 20krát v řadě, Trutnov slavil naposled před osmi lety. Domácí fanoušci však nakonec v pátek viděli možná až překvapivě dramatický zápas.

Lvice v duelu s Karou ani jednou neprohrávaly, přesto byl duel daleko od jednoznačného. Domácí celek zvládl dobře závěr první čtvrtiny, který jim vynesl první dvouciferné vedení na startu druhého období. V této fázi domácí tým utkání relativně dominoval a udržoval si celkem v poklidu vedení, které se vystoupalo osmnáct minut před koncem až na patnáct bodů rozdílu. Ještě dvě minuty před koncem to bylo po koši domácí opory Pamely Effangové o deset bodů a vypadalo to na klidný závěr, ale Trutnov závěr zápasu vyhrál 10:2 a nebýt dvou minutých šestek, mohlo být pro Hradec ještě hůř. Klíčové trestné hody naopak trefila třináct sekund před koncem Effangová a domácí hráčky si už výhru zvládly uhlídat.

Trutnov v utkání i přes výrazně slabší úspěšnost střelby udržela vysoká kadence šestek i lepší doskakování. Střelkyní duelu navíc byla s osmnácti body a 13 doskoky Devon Brookshire, šestnácti body kontrovalo duo Effangová, Kateřina Zeithammerová.

‚‚Myslím, že zápas obsahoval pro diváky všechno důležité...hlavně spoustu napěti a my máme obrovskou radost, že jsme vyhrály, protože jsme to moc potřebovaly, abychom měly šanci na horní část nadstavby. Byla tam spousta taktických chyb, nedokonalostí, ale zároveň i spoustu bojovnosti. Hlavně ten závěr jsme uhrály chladnou hlavou. Mám velkou radost a jen tak dál," okomentovala zápas autorka 11 bodů Martina Šubrtová.

Macro alias: Medailonek

O osudu Lvic se nakonec rozhodovalo až v sobotu v podvečer v Praze. Domácí Slavia tam přivítala Levhartice z Chomutova. Pokud by Chomutov v Praze zvítězil, dostal by se na 5. místo před Hradec a Lvice by tak hrály nadstavbovou skupinu A2 pro týmy z 6. až 10. místa. Díky výhře Slavie 81:76 na černý scénář nedošlo. Lvice skončily v konečné tabulce základní části na 5. místě a zahrají si tak nadstavbovou skupinu A1.

Nadstavbovou část zahájí Lvice ve středu 6. března domácím zápasem s brněnskými Žabinami.

Hradec Králové – Trutnov 58:56 (20:12, 37:25, 46:37)

Body: Zeithammerová a Effangová 16, Čuperková 7, Havrylchyk a Vojtíková 4, Šubrtová 3 (11 doskoků), Brožová a Vlčková 3, Vydrová 2 - Brookshire 18 (13 doskoků), Rokkanen 10, Konstantinova 9, Králová 8, Gaislerová 5, Finková a Rusiňáková 3.
Rozhodčí: Vávrová, Peterková, Renc.
Fauly: 22:16.
TH: 9/6 - 27/17.