Mountfield pozici lídra nepotvrdil, prohrál ve Vítkovicích

6. března 2022

Hokejisté Hradce Králové poté, co v předchozím utkání slavili první místo v základní části extraligy, prohráli. Mountfield začal utkání předposledního 59. kola ve Vítkovicích dobře, ujal se vedení, ale domácí Ridera zápas otočila a vyhrála 3:1. Jediný gól Východočechů vstřelil na začátku druhé třetiny Radek Smoleňák.

Po oslavách zisku Prezidentského poháru určenému vítězi základní části extraligy hokejisté Hradce Králové nastoupili k dalšímu utkání ve Vítkovicích, ale prohráli 1:3 a přerušili sérii deseti zápasů, v nichž bodovali. V předposledním 59. kole se také rozhodlo o tom, že Kladno jde do baráže proti týmu z první ligy, hrát se začíná 17. dubna.

Mountfield hodlal v Ostravar Aréně navázat na předchozí povedený duel s Litvínovem (3:0), po němž vypukla radost po stvrzení prvního místa. V brance místo Filipa Novotného tentokrát nastoupil Henri Kiviaho. Volno dostali beci Jérémie Blain a Bohumil Jank, které nahradili Michael Gaspar s Radimem Šaldou.

Před zápasem byly karty rozdány jasně. O definitivě první příčky Hradce už byla řeč, Vítkovice zase měly jistotu osmé pozice.

Začátek nebyl z obou stran nijak útočný. Východočeši za první třetinu vypálil na domácí branku dokonce jen jednou, a tak se musel ohánět Kiviaho, jenž vychytal Illéše, Kocha i Lakatoše.

Vstup do druhé třetiny už Hradci vyšel lépe a hned po 25 vteřinách se dostal do vedení, když Ahti Oksanen a Richard Nedomlel, který napálil tyč, vpodstatě připravili pohodlné zakončení do prázdné branky pro Radka Smoleňáka. V té chvíli málokdo asi čekal, že ze strany lídra tabulky to bude všechno.

Vítkovice zápas otočily a pomohly si v početní výhodě, využily dvě.V polovině zápasu se od modré čáry trefil Jakub Stehlík. Domácí pak obrat dokonali v závěrečné třetině.

Sedm minut před koncem zápasu se v přesilovce i s pomocí teče prosadil Alexej Solovjov. Vzápětí měl velkou šanci na vyrovnání Kevin Klíma, nedal a při powerplay hostů Lukáš Krenželok střelou do prázdné branky pečetil výhru Vítkovic.

Hradečtí hokejisté zakončí základní část v úterý 8. března doma s Českými Budějovicemi (17.20). Potom mají před sebou delší pauzu. Čtvrtfinálové boje v play off svěřenci trenéra Tomáše Martince rozehrají prvními dvěma zápasy na domácím ledě 19. a 20. března. Soupeř vzjede z předkola.

Hlasy trenérů:

Miloš Holaň (Vítkovice): „I když přijel soupeř, který vyhrál Prezidentský pohár a má obrovskou sílu, my jsme se toho nezalekli a hráli jsme velice dobře. V první třetině jsme soupeře přestříleli, měli jsme dobrý pohyb, tři gólové šance, chyběl tomu jen gól. Ale i když jsme pak inkasovali, trpělivou hrou až do konce zápasu jsme si pro vítězství šli. Byli jsme lepším týmem a zasloužili si vyhrát. Podržel nás výborný Stezka."

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Myslím si, že domácí vyhráli zaslouženě. Byli po celý zápas aktivnější, měli lepší pohyb, měli větší touhu po vítězství. Mrzí mě to hlavně kvůli našim fanouškům, kteří nás přijeli ve velkém počtu podpořit. Náš výkon dnes ale nebyl takový, aby to stačilo na vítězství."

Vítkovice - Hradec Králové 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. J. Stehlík (Plášil, Illéš), 53. Solovjov (Bernovský, Lakatoš), 60. L. Krenželok (Lakatoš) - 21. Smoleňák (Nedomlel, Oksanen).
Rozhodčí: Micka, Obadal - Malý, Ondráček.
Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 4255.
HC Vítkovice Ridera: Stezka - Pedan, Solovjov, J. Stehlík, Plášil, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J, Hruška, L. Krenželok - Fridrich, Bernovský, Illéš - Bitten, Flick, R. Bondra - Dostálek, Chlán, Dej. Trenér: Holaň.
Mountfield Hradec Králové: Kiviaho - Gaspar, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Šalda - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Cingel, Pilař - Miškář. Trenér: T. Martinec.